Gablota Edukacyjna dla dzieci :]

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Pesmerga
Posty: 33
Rejestracja: czw 07 sty, 2010
Lokalizacja: Olkusz

czw 19 gru, 2013

Witam wszystkich Forumowiczów!
Na wstępie chciałem podziękować za pomoc przy pisaniu mojej pracy inżynierskiej o Manica rubida :] Praca została oceniona pozytywnie na 4+ niebawem opublikuje ją tu chodź nie sądzę aby dużo wniosła do wiedzy naszych profesjonalistów :] Ale nie o tym chciałem prawić.....obecnie pracuje w Nadleśnictwie Drewnica (Ząbki ,koło Warszawy) i często zdarza mi się prowadzić edukację dla dzieci( a jest ich u nas średnio 5500 co roku + akcje terenowe na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego) którym jak się domyślacie dużo truje o mrówkach (że pożyteczne, czemu ich nie deptać, że nie są groźne i inne ecie pecie :P). Dzieciaki są bardzo ciekawe tematów związanych z mrówkami i ciekawi ich wygląd i to ,że np Mrówki mają królową i żołnierzy. Ale do rzeczy....chciałbym stworzyć gablotę edukacyjną składającą się z różnych okazów mrówek na potrzeby edukacji dzieci i przygotowywanej o nich prezentacji. Jak wiemy każdemu z nas padają robotnice( a i czasem królowe :]) ze starości lub z innych przyczyn których nie będę dociekać :P A owe okazy które mają wszystko na miejscu ( w sensie nie mają pourywanych czułków i nóg) mógłbym spreparować i umieścić w owej gablocie do pokazu dla dzieciaków( A jak wiemy dzieci im więcej widzą tym więcej zapamiętują).Cudownie było by dostać każdego gatunku zarówno robotnicę jak i królową ( ewentualnie jeszcze Majora ,Minora i formy pośrednie jakie występują przykładowo u gmachówek). Jeszcze cudowniej było by dostać chodź jedną robotnice Polergus rufescens aby móc pokazać przygotowanie mrówek do niewolnictwa czy coś z egzotyki ( a wiem ,że co poniektórzy dysponują :]) aby opowiedzieć o grzybiarkach czy gigantach takich jak rodzaj Myrmecia. Jestem otwarty na wszystko mogę zaoferować w zamian opłatę przesyłki i zapakowania i uśmiech dzieci który nie ma ceny :] Czekam na Wasze odpowiedzi opinie oraz ewentualne propozycje i pomysły
z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich! Jeśli projekt poskutkuje zamieszczę zdjęcia gotowej gabloty oraz formę prezentacji :]

Kamil Wiśniewski


ps: (posiadam obecnie Manice zarówno królową jak i robotnice więc jej nie potrzeba :])
...
Tatery
Posty: 19
Rejestracja: czw 04 paź, 2012

czw 19 gru, 2013

Ja mógłbym dostarczyć robotnice grzybiarek. Na razie nic jeszcze mi nie zdechło, ale z biegiem czasu na pewno kilka robotnic padnie za starości. Od razu mówię że za ułożenie nóg i reszty się nie biorę, z tego powodu że nie mam sprzętu. Mogę wysłać wyłącznie "surowe" trupki. Jakby się coś pojawiło to napiszę. Chodzi o Atta cephalotes
Pesmerga
Posty: 33
Rejestracja: czw 07 sty, 2010
Lokalizacja: Olkusz

pt 20 gru, 2013

Spokojnie stroną preparacyjną zajmę się już ja :] i mogę poczekać chciałbym aby projekt ruszył na wiosnę ( umieszczę na kartonikach nazwy ofiarodawców :])
...
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 20 gru, 2013

Polecam umieścić podobne ogłoszenie na antmanii. Tutaj nie przebywa za wiele ludzi ostatnimi czasy. ;)
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

sob 21 gru, 2013

Mam trupki Pachycondyla apicalis oraz Myrmecia pavida.
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 21 gru, 2013

Fajnie ci się z pracą udało, kurczę szkoda że na jakąś biologię nie poszłam :P
A wracając, może uda mi się coś wyseparować z żywych mrufkuf - jeśli chcesz rzecz jasna. Ewentualnie czasami użyczyć jakieś formikarium z żywym inwentarzem (na razie w sumie nic godnego uwagi nie mam, ani też prezentującego się znośnie formikarium :P). Do Ząbków mi trochę daleko na piechotę ze Służewa, ale może będziesz chciał ;)

Mam F. rufibarbis (kilka robotnic mogę poświęcić), Leptothorax acervorum, Temnothorax cf. crassispinus, Temnothorax corticalis (tu może nawet i młoda królowa - jeśli zdechnie lub samiec się znajdą, a to rzadkość; miniaturowy niby endo-"egzotyk" :P), Lasius niger (ale tego jest na tony), żywą młodą królową Formica chyba cunicularia z jednym skrzydłem z 1 pary, Lasius flavus coś mogłabym odebrać z robotnic (ale te to dopiero nantic). Tetramorium caespitum też nantic z robotnic najwyżej, niestety to takie mikre, że nie wiem czy ktokolwiek na nie spojrzy :P Przeglądnę stare probówki, może znajdę jakieś znośne zasuszone trupki.

Pytanie jaki adres?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Pesmerga
Posty: 33
Rejestracja: czw 07 sty, 2010
Lokalizacja: Olkusz

ndz 22 gru, 2013

Super widzę ,że coś się uda poskładać :] Przyjmę wszystko ale nie obiecuje ,że każdą sztukę uda mi się cudownie spreparować (okazy bywają kapryśne).Podaje swój adres Lipińska 34A/22 05-200 Wołomin dla niedowiarków adres Nadleśnictwa:
Nadleśnictwo Drewnica ul. Kolejowa 31 05-091 Ząbki na moje nazwisko czyli Kamil Wiśniewski adresować i proszę podajcieo dane do przelewów za przesyłki :] Geb czasem bywam na Służewiu odwiedzając SGGW ( a muszę się tam wybrać w styczniu aby odebrać dyplom) to możemy się jakoś umówić :]
...
Deltes
Posty: 32
Rejestracja: czw 01 sie, 2013
Lokalizacja: Żurawica

śr 01 sty, 2014

Anyway, zakładając temat na Antmanii wypadało by tam zaglądnąć co ?
Lasius niger x3
Lasius flavus
Myrmica sp.

Zapraszam na http://antmania.pl/forum/
Pesmerga
Posty: 33
Rejestracja: czw 07 sty, 2010
Lokalizacja: Olkusz

śr 22 sty, 2014

Przepraszam wszystkich za milczenie ,ale ostatnio miałem dużo pracy początek roku w firmie zawsze jest burzliwy :] odświeżam temat po pewnie po świętach więcej osób da odzew :] w razie jakichkolwiek pytań i sugestii proszę pisać :]
...
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 22 sty, 2014

powoli klecę jakieś zbiorki ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Pesmerga
Posty: 33
Rejestracja: czw 07 sty, 2010
Lokalizacja: Olkusz

czw 20 mar, 2014

odświeżam bo coś chyba umarł temat :]
...
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pn 15 wrz, 2014

Ja mógł bym trupki Myrmica, Formica, Lasius, Temnothorax...
GG: 51713465
ODPOWIEDZ