Projekt formi do oceny

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
the4dk
Posty: 16
Rejestracja: czw 01 lis, 2007
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

wt 30 wrz, 2008

To jeszcze trochę czasu, ale w końcu trzeba będzie przeprowadzić kolonie L. Niger z probówki do większego lokum. Zaprojektowałem takie oto formi i nie wiem czy się nada.

ObrazekObrazek

W szczególności zastanawiam się nad tym czy mrówy nie będą miały problemu z wnoszeniem pokarmu po ściance z plexi do gniazda. Ew. mogę postawić jakiś kawałek gałązki, żeby łatwiej było się wspinać.

Koniecznie chcę formikarium poziome. Nie może być kompakt, bo nie chce żeby mrówy właziły na szybkę przykrywającą gniazdo. Mogłem oczywiście umieścić gniazdo na dole, ale tak będzie mi wygodniej obserwować co się dzieje w środku.

Bardzo proszę o ocenę i o ew. uwagi co zmienić. Z góry dziękuję.

Poprawił miniu993.Używaj polskich znaków.
Co? Jak Ty poprawiałeś że nadal nie było ogonków przy literkach:P
Ostatnio zmieniony wt 30 wrz, 2008 przez the4dk, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

wt 30 wrz, 2008

Mógłbyś prawą ścianke dać pod jakimś skosem - to na 100% by im ułatwiło wnoszenie pokarmu i wynoszenie śmieci z gniazda.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

śr 01 paź, 2008

Ja na twoim miejscu obróciłbym całość o 90 stopni w prawo - tak aby gniazdo było pionowe, a arena pozioma nad nim. To po pierwsze zwiększa powierchnię poziomą areny, po drugie nie ma problemu z wnoszeniem jedzenia w górę, po trzecie dla większości mrówek jest to najbardziej naturalne - gniazdo jest pod powierzchnią i można kopać w dół.
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

śr 01 paź, 2008

O jakich problemach z wnoszeniem jedzenia u nigerek piszecie? Co trzeba zjedzą na miejscu i zaniosą w swoich odwłokach. :-)

Pod gniazdem można zamontować lusterko do obserwacji mrówek od spodu.

Przy takim ułożeniu można dać dodatkową komorę mieszkalną na poziomie podłogi formikarium oraz pionowe połączenie między tymi komorami. Wtedy górna część gniazdowa nie musiałaby być taka długa. Dałoby to też szansę na obserwację przenoszenia kokonów gdyby górną część dogrzewać delikatnie lampką.

Połączenie góra-dół może być z przezroczystej rurki plastikowej lub szklanej. Wypełnieniem rurki może być pasek korka + drobny piasek do wyniesienia przez mrówki. Nawet samą podpórkę można wykorzystać jako dodatkowe miejsce dla mrówek.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
the4dk
Posty: 16
Rejestracja: czw 01 lis, 2007
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

śr 01 paź, 2008

Dzieki gn! Wykorzystam kilka z Twoich pomyslow :)
ODPOWIEDZ