Przykładowe formicarium dla C.ligniperdus - turtorial

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 sie, 2010

Dłuuuuuuugoooo robiłem to formicarium, jednak nie ze względu na czas wykonania a na to, że miałem małą przerwę w budowlance ;p Będzie to foto - poradnik, aby każdy mógł sobie takie formi zrobić (jeśli ktoś zechce). Nie przedłużając tej chwili, zacznę – bo zdjęć jest sporo ;) Wstawiam miniaturki ponieważ strona za długo by się ładowała – na miniaturkach co nie co widać, strona szybciej się ładuje, a jak ktoś będzie ciekawy to można sobie otworzyć ;p
Na początek trzeba zebrać materiały. Ze względu, że będzie to formicarium dla gmachówek, to należy zaopatrzyć się w akwarium o: pole powierzchni dna > pole powierzchni większej ścianki ;p Mówiąc po ludzku, arena powinna być większa od gniazda, czyli nie musimy kupować wysokiego akwarium. Oczywiście można sobie samemu zrobić akwarium, jeśli ktoś ma sprzęt – czemu nie. Ale te 20 zł nie jest jakimś majątkiem ;)
Preferuje formikaria gazobetonowe więc trzeba zaopatrzyć się w bloczek Ytonga. Piłka będzie na miejscu, jakiś śrubokręt – do rycia w betonie.

Obrazek

Trzeba zmierzyć jaką szerokość ma ścianka akwarium, na której postawimy gniazdo. Potem wyciąc odpowiedni klocek – gazobeton tnie się banalnie łatwo ;)

Obrazek

Sprawdźmy czy pasuje – jest ok.

Obrazek

Teraz należy bloczek obniżyć (odpowiednie pomiary)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W każdym akwarium natkniemy się na silikon, a to znaczy, że beton nie będzie nam ladnie przylegał do szybki. Musimy przyszlifować krawędzie

Obrazek

Obrazek

I zadbać o nawadnianie – w moim przypadku będzie to komora, na dnie, do której doprowadzony będzie wężyk.

Obrazek
Ładnie wszystko pasuje i wyglada to tak

Obrazek

Obrazek
Komory będę od strony wewnętrznej.

Teraz trzeba wyżłobić tunel, do którego włożę wężyk

Obrazek

Obrazek

Wężyk pasuje. Nadeszła pora na wyżłobienie/wyrycie tuneli i komór. W związku z tym, że będzie to formicarium pionowe, to musimy dopasować kształ komór – nie za wysokie, a szerokie w miarę, no i dla Camponotus trzeba dobrac odpowiednią głębokość ;) Użyteczny do rozrysowania projektu komór i korytarzy jest marker ;]

Obrazek

Obrazek

Zaczynamy żłobić (śróbokrętem, jeśli nie mamy wrezarki czy tym podobnych cudów ;])

Obrazek

Obrazek

Zbędny pył wytrzepujemy, lub usuwamy pędzelkiem

Obrazek

No i koniec ;)

Obrazek

Mierzymy, ważymy ;p

Obrazek

Obrazek

Tak to wygląda w praktyce – powoli zaczyna to wszystko nabierać kształtów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i minęło te kilka miechów – powróciłem do roboty ;) Przeniosłem się z pracami do warsztatu

Obrazek

I teraz przyszedł czas na wycinanie pleksy (jeśli ktoś ma szkło, umie ciąć szkło, to można uzyć szkła ;p ale, że ja nie posiadam tych cech to uzywam pleksy ;])
Robimy pomiary na pokrywkę
Obrazek

Pomiary na pleksie

Obrazek

Tniemy brzeszczotem umieszczonym w piłce – na razie nie mam profesjonalnych narzędzi, co prawda przy 5 mm pleksie szybko to nie idzie – i trzeba mieć „oko”, żeby ciąć w miare równo ;p

Obrazek

Dochodzimy do momentu gdzie trzeba ciąć samym brzeszczotem

Obrazek

I gotowe! Przymierzmy

Obrazek

Obrazek

Czas na szybkę do gniazda.. standardowo pomiary i tniemy

Obrazek

Obrazek

Jest!

Obrazek

Obrazek

Ta część przyda się na pokrywke do przykrywki (sorki za łapę siostry ;p) – mianowicie nie opłaca się podnosić całej przykrywki, tylko wyciąć w niej otwór i na to mniejsza przykrywka, tak żeby nasza ręka tam weszła.

Obrazek

Przyszlifujmy..

Obrazek

Obrazek

… i przymierzmy

Obrazek

Oklejmy małą przykrywkę taśmą, dla wygody obróbki ;)

Obrazek

Odkładamy po 1 cm z każdej strony – żeby przykrywka miała się o co oprzeć ;]

Obrazek

Wyznaczmy otwory na wentylację

Obrazek

Otwory na wentylację wypaliłem gwoździem (mogłem wywiercić, ale cóż ;p). Zastanawiałem się jak wyciąć ten kawałek na pokrywkę… wypaliłem kilka podłóżnych dziur w tym kawałku i „wszedłem” tam brzeszczotem, troche dłubania było, ale się udało

Obrazek

Szlifujemy wszystko – dobrze sprawdza się zwykły nożyk – chcemy pozbyć się takich białawych pozostalości

Obrazek

Powróćmy do samego gniazda. Należy je dokładnie wypłukwać w wodzie, aby pozbyć się
pyłu i w moim przypadku umyć je z kurzu po kilku miesiącach :p

Obrazek

Obrazek

Takie wilgotne gniazdo należy wystawić na słońce, kilka godzin i klocuś suchutki ;)
Wracamy do montarzu pokrywki. Dokładnie wentylacja i te sprawy ;p

Obrazek

W tym celu użyłem końcówek do kranu xD Przyklejamy oczywiście silikonem

Obrazek

Efekt – może komuś nie podobają się takie „kominy”, ale mi pasują ;]

Obrazek
Umyjmy dokładnie samo akwarium

Obrazek

Pora na zrobienie wejścia do gniazda. Zaznaczmy, gdzie będzie się znajdywało.

Obrazek
Teraz użyję jednak wiertarki – musi być ladnie ;p

Próba na kawałku jakimś

Obrazek

Obrazek
Fajnie, się ryje ;p

Obrazek

Mamy wszystko = rzeczy i ręce gotowe do pracy ;)
UWAGA! Nie ściągajcie z pleksy tej foli ochronnej aż do momentu klejenia.

Obrazek

Silikon akwarystyczny idzie w ruch, najpierw szybka na gniazdo

Obrazek

Potem przykrywka i gotowe. Ale trzeba bardzo dobrze uszczelnić, żeby nie było żadnej szparki, najlepiej dać dużo więcej silikonu niż na zdjęciu i ładnie rozsmarować patyczkiem.

Obrazek

Obrazek

Czekamy te 7 dni, żeby odparowały chemikalia z silikonu.
Gotowe formikarium, czekające na właścicieli – w tym przypadku C.ligniperdus, które na razie są w lodówce ;)

Obrazek

Obrazek

Można pisać, ze brzydkie itp. ;)
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

sob 07 sie, 2010

hoho majstersztyk, kiedyś krok po kroku dzięki twojemu sprawozdaniu zrobię podobne :D
Moskuito
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 sie, 2010

Cieszę się i czekam na efekty :)
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

sob 07 sie, 2010

"Kominy" nadają industrialnego klimatu ;) Wyszło super, mrówki pozytywnie się zdziwią jak zobaczą co im przygotowałeś.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

sob 07 sie, 2010

Mrowy beda ze szczęścia normalnie latać :) Świetna robota,fajnie i przejrzyście opisane. Powinno zająć honorowe miejsce w domu :-P
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 sie, 2010

Miało wyjść bardziej artystycznie ale ok, też pasuje :d Same sitka jakoś w ogóle do mnie nie przemawiały.

arni, miejsce honorowe powiadasz? Jeśli można tak nazwać półkę w szafce od biurka w moim pokoju to czemu nie :p Potem wstawię zdjęcie jak to wygląda tam gdzie będzie stało ;)
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

sob 07 sie, 2010

Bardzo ładne formikarium :) . Szkoda tylko, że taka konstrukcja utrudnia obserwację gniazda z bliskiej odległości, na przykałd przez lupę. Ale takie olbrzymy jak Camponotus pewnie i tak będą doskonale widoczne nawet z dystansu. Jakie są wymiary tego formi? Ile masz już robotnic gmachówki?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 sie, 2010

Myślę, że z obserwacją nie będę miał większych problemów. Robotnic jest 11, a były 22 ale z niewyjaśnionych przyczyn 11 zdechło, obecnie siedzą w lodówce - miały stagnację.
Inaczej gniazda zrobić nie mogłem, ponieważ półka gdzie będzie stało formi, obudowane jest z 3 stron tak, że wgląd mam tylko od przodu ;)
Wymiary gniazdo to 15 cm x 32 cm, arena 32 cm x ok.35 cm.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

ndz 08 sie, 2010

ja osobiście żłobie w mokrym gazobetonie, to się nie kurzy. Pomocny poradnik.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 08 sie, 2010

Świetne wykonanie i rewelacyjna instrukcja!
Na wentylację dobra byłaby siatka nr 200: http://www.siatkifiltracyjne.com.pl/oferta3.php - niestety tego nie sprzedają na centymetry.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
alla
Posty: 16
Rejestracja: czw 13 maja, 2010
Lokalizacja: świętokrzyskie

pn 09 sie, 2010

Myślę,że taką siatkę można "wymontować" z sita do przesiewania mąki - w sklepach z art gosp.dom. albo na targu gdzieś na wsi :D
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pn 09 sie, 2010

Te sitka kuchenne są zbyt grube i zdeformowane, ładne są sitka do zaparzania herbaty ale cena tak duża, że lepiej kupić w Cast-Obi... sitka do kranu i zrobić kominy. :-)
Drobne sitka bywają czasem na tanio_alledrogo_za_przesyłke. Ten sprzedawca na przykład ma najdrobniejszą o oczku 0,31mm: http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=10121018 ale producenci mają jeszcze drobniejsze.
Takie siatki plecione da się formować w różne kształty. Można zrobić do tego taką prasę do kształtowania. W kawałku drewna trzeba zrobić zagłębienie, dorobić do niego nakładkę z otworem do przytrzymania sitka oraz stempel do wyciskania kształtu. Dla paru sztuk może szkoda zachodu ale przy "masowej produkcji" domków dla mrówek, może by się opłacało.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
alla
Posty: 16
Rejestracja: czw 13 maja, 2010
Lokalizacja: świętokrzyskie

pn 09 sie, 2010

To sito,które miałam na myśli nazywa się "przetak" i jego opis znajdziecie w wikipedii, a kupić można najłatwiej na wiejskich targach, Mają średnicę ok 50 cm- więc siatki tam sporo
i gęstość właściwa -pewnie by się nadała do tego formicarium .
Są też jeszcze siateczki ok15x25 cm o różnej gęstości w sklepach budowlanych - do wykonywania gładzi gipsowej i też mogłyby być przydatne - nie są drogie.
Ostatnio zmieniony wt 10 sie, 2010 przez alla, łącznie zmieniany 1 raz.
p.vintage
Posty: 36
Rejestracja: pn 29 cze, 2009
Lokalizacja: Lublin

wt 10 sie, 2010

Trzeba polować na okazje na alledrogo ;p
Ze trzy tygodnie się zbierałem do kupienia takiej siatki na wentylację, ale mi udało się znaleźć ofertę, gdzie facet sprzedawał taką z nierdzewki o oczku chyba 0,3 mm (już nie pamiętam, a raczej nie mam jak zmierzyć ;p)
w cenie 100 zł/m^2 - innymi słowy złotówka za kawałek 10x10 cm.
IMO niezła okazja ^^
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 10 lis, 2010

Pojawił się i filmik ;) Mrówki wprowadziły się niedawno.
http://www.youtube.com/watch?v=ohTEqXQVk9k
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

śr 10 lis, 2010

Formi wkoncu sie mrówek doczekało :) Zimowanie to jednak troche nudny i ciągnący sie okres w życiu hodowcy mrówek :p dlatego ja zimuje na dwa etapy: połowa w lodowce, resztę obserwuje a potem zmiana i po zimowaniu a ciekawe obserwacje przez caly rok sa dostępne :)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

wt 16 lis, 2010

Zastanawia mnie tylko czemu nie dałeś komór na widok zewnętrzny, tylko trzeba patrzeć na mrówy przez 2 szyby?
Moskuito
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 16 lis, 2010

Bo musiał by obrócić formi co utrudniło by obserwację mrówek na arenie. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 16 lis, 2010

Dokładnie, bo formi stoi półce, gdzie nie ma możliwości obrotu, jest na styk mam wgląd tylko od przodu ;) na filmiku stoi na biurku ale to tylko do celów filmowych ;)
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

wt 16 lis, 2010

Aha, no to wszystko tłumaczy, ja zwykle mam na szafce i widzę wszystko dookoła, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie (nic nie zabezpiecza przed spadnięciem) szczególnie jak się ma 3-letnią siostrę :p
Moskuito
Awatar użytkownika
Simillar
Posty: 47
Rejestracja: wt 16 lut, 2010
Lokalizacja: Gdynia

wt 16 lis, 2010

Ja mam ciekawskiego kota i dlatego buduje 'masywy'.
Btw. Takie ustawienie gniazda względem areny, jest korzystniejsze dla obserwacji. Widzisz jak mrówka wchodzi z areny do gniazda, bez konieczności zmiany pozycji. Bądź co gorsza.
Obracania formikarium. Mam te mrówy drugi dzień, a już zauważyłem ich wyczulenie. Chociaż to nie robotnice, a królowa wznieca panikę. A że to ona czerwi, to jak jej coś nie podpasuje. ojaglupek: Warto się nad tym zastanowić.
Co do formi
:ojezu: :szczena: :wtf: :zenada: ojaglupek: :pstryk:
Estetyczne, proste, funkcjonalne, ładne, zajefakenbiste itd., itp.
Nic dodać nic ująć

P.S.
Gniazdo masz przyklejone do akwarium?
Bo tak sobie myślę, że jak wlejesz wody, to ona ci wycieknie dołem na arenę.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 17 lis, 2010

:)

Gniazdo przyklejone nie jest, ale szybka, przez którą widzę gniazdo jest bardzo dobrze uszczelniona, tak że woda nie ma prawa wypływać (trzeba sporo silikonu).
ODPOWIEDZ