1 małe formicarium

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

barlew
Posty: 28
Rejestracja: czw 19 lip, 2012
Kontakt:

wt 07 sie, 2012

Miałem pomysł racjonalizatorski na formikarium ziemne skonstruowane tak by gniazdo było rozmieszcone przy wszystkich bokach formikarium.
Daje to stosunkowo duże gniazdo przy małych gabarytach pudełka.
A sposób prosty - do szklanego prostopadłościanu włożyłem nieużytkowe wypełnienie - tu w postaci pudełka po ferrero tak aby między szkłem a pudełkiem po obwodzie było ok 7mm. Całość zasypałem tak aby wypełnienie gniazda i arena były z tego samego materiału. (moim głównym celem jest obserwacja zdolności konstrukcyjnych mrówek).

Messor structor się przeprowadziły w ciągu ok 10 godzin od położenia na arenie probowki, wszystko wybudowały same więc chyba jest ok...

ps.
jeśli już takie było to przepraszam, ja nigdzie się nie natknąłem

Obrazek
Awatar użytkownika
ZuKuOfficial
Posty: 64
Rejestracja: czw 26 lip, 2012

wt 07 sie, 2012

Pomysł dosyć ciekawy, ale już gdzieś coś podobnego widziałem, heh. Mógłbyś zamieścić zdjęcia makro części gniazdowej ?
sukipuki
Posty: 32
Rejestracja: ndz 01 lip, 2012
Lokalizacja: Ustka

wt 07 sie, 2012

Mam pytanko:
Czy ta przestrzeń gniazdowa (7mm) nie jest za wąska, za ciasna dla Messor structor hmm...!?
    • Pytam dlatego że Królowa jest duża,mierzy sobie: od 10mm do 12mm a jej robotnice są niewiele mniejsze mierzą od 6 do 10 mm ,tak wiec mogą mieć one problemy ze swobodnym obracaniem się...
  • Może się mylę a może nie - niech się wypowie ktoś kto o tej mrówce więcej wie :mack:
............................................................................................
  • Kilka filmików z mrówkami i innymi pierdołami
http://www.youtube.com/user/stukivonpuk ... sults_main
barlew
Posty: 28
Rejestracja: czw 19 lip, 2012
Kontakt:

wt 07 sie, 2012

1.
ZuKuOfficial pisze:Pomysł dosyć ciekawy, ale już gdzieś coś podobnego widziałem, heh. Mógłbyś zamieścić zdjęcia makro części gniazdowej ?
tak myślałem... a jeśli chodzi o zdjęcia to zamieszczę za dzień lub dwa potrzebuję porzyczyć cokolwiek z makro..

2.
sukipuki pisze:Mam pytanko:
Czy ta przestrzeń gniazdowa (7mm) nie jest za wąska, za ciasna dla Messor structor hmm...!?
Mam nadzieję, że nie (wiedzieć będę za parę lat ;)), zakładam, że królowa swobodnie obraca się w 3d więc komora np. 20x20x7mm powinna być ok...

wydaje się, że czuje się tam dobrze, a przynajmniej lepiej niż w probowce,
z drugiej strony wyciskałem szerokość żeby widzieć korytarze.... taki zgniły kompromis

królowa biega, swobodnie zmieniając komory - ciekawostka - podczas budowy pierwszego korytarza utknęła w środku (bardzo była niecierpliwa) i trochę trwało zanim się wygrzebała (robotnice wpierw budowały wgłąb i wąsko, potem poszerzały)
ODPOWIEDZ