Dziennik hodowli - Bastek67

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

sob 11 paź, 2014

[04.10.2014r.]
Witam wszystkich, będę opisywał swoje kolonie w tym oto dzienniku.
Aktualnie posiadam dwie kolonie L. niger i jedną kolonie Myrmica cf. rugulosa.
Krótki wstęp :-P : Przygodę z mrówkami zacząłem dwa lata temu, pierwsze mrówki jakie kupiłem to L. niger, jednak po pewnym czasie zdechły.
Po tych dwóch latach zadałem sobie pytanie: formikarium stoi puste, może by kupić ponownie jakieś mrówki do obserwacji?
W sierpniu tego roku postanowiłem, że kupię sobie znowu L. niger. Zakupiłem 2 kolonie. Poczytałem więcej, mrówki przyszły, podrzuciłem trochę poczwarek z podwórkowego gniazda i wpuściłem jedną kolonię do starego formikarium betonowego. #1 będę oznaczał nigerki, które są w formi betonowym, natomiast nigerki które są w formi z pudełka po lodach #2.
Gatunek Myrmica cf. rugulosa znalazłem pod płytkami koło domu, ok. miesiąc temu. Pozbierałem trochę mrówek i dałem do probówki. Było ok. 6 królowych i ok. 15 robotnic, niestety zdechła połowa i teraz mam 3 królowe i 7 robotnic.

Wszystkim koloniom podaję roztwór miodu z wodą w proporcjach 2:1 oraz czasem wrzucę muszkę owocówkę. Wodopój :lol: stanowi wata nasiąknięta wodą.
Co do zimowania, przezimuję wszystkie 3 kolonie.
Dziennik postaram się uzupełniać co tydzień oraz będę czasem wrzucał trochę zdjęć.
#1 Lasius niger

Robotnice - ok. 40
Poczwarki - 10/11
Larwy - ok. 10
Jaja - spory pakiecik, ok. 50

Opis: Mrówki tak jak wspomniałem na początku mam od sierpnia, podrzuciłem trochę poczwarek i dziś kolonia jest już nie najmniejsza. Kolonia zamieszkała w komorach najbliżej położonych komory nawadniającej. Zaczynają wygryzać beton, najprawdopodobniej w poszukiwaniu wilgoci lub chcą mieć ciemniej w gnieździe. Nawodniłem dobrze drugi koniec gniazda i mam nadzieję, że się przeniosą. Królowa mocno czerwi, więc mam nadzieję, że kolonia będzie się szybko rozwijać



#2 Lasius niger
Robotnice - 9
Poczwarki - 0
Larwy - ok. 20
Jaja - ok. 5

Opis: Tej kolonii też podrzuciłem sporo poczwarek, jednak przy każdym podawaniu jedzenia do ich gniazda (strzykawki), zaczynały uciekać i gubić się (połowa poczwarek poszła potem do znalezionej królowej Chtonolasius cf. mixtus, jednak po pewnym czasie królowa ta zdechła), więc póki co kolonia ma mało robotnic. Mrówkom zapewniłem arenę w przezroczystym opakowaniu po lodach i mają się dobrze.



Myrmica cf. rugulosa
Robotnice - 7
Poczwarki - 0
Larwy - 4/5
Jaja - ok. 5

Opis: Po śmierci połowy osobników, kolonia ma się dobrze. Arenę stanowi pudełko po patyczkach do uszu. Najpierw mieszkały w probówce, potem postanowiły, że zamieszkają w piasku, pod szkiełkiem do karmienia. :-P Kolonia ma 3 królowe.
Ostatnio zmieniony ndz 19 paź, 2014 przez bastek67, łącznie zmieniany 1 raz.
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

sob 11 paź, 2014

[11.10.2014r.]

Witam. Za dużo to się nie zmieniło, ale cóż...
#2 Lasius niger

Robotnice - ok. 40
Poczwarki - 8
Larwy - ok. 20
Jaja – pakiecik larw dużo podrósł, ok. 70.

Opis: Kolonia rozwija się w szybkim tempie. Mrówki zazwyczaj krążą po arenie, jednak nadal gryzą beton w formi. : (

#2 Lasius niger
Robotnice - 9
Poczwarki - 0
Larwy - ok. 20
Jaja - ok. 4

Opis: Mrówki są żwawe, chodzą po arenie i jakoś się rozwijają.

Myrmica cf. rugulosa
Robotnice - 6
Poczwarki - 0
Larwy - 4
Jaja - ok. 10

Opis: Z tej kolonii jestem zadowolony najbardziej, ponieważ larwy podrosły, mrówki chodzą po arenie i patrolują okolicę :-P. Zjadają pożywienie najszybciej z moich 3 kolonii.


Koloniom ostatnio wzbogaciłem dietę o komary, chętnie je zjadają. Oprócz komarów dostają jeszcze muszki owocówki.
Ostatnio zmieniony ndz 19 paź, 2014 przez bastek67, łącznie zmieniany 1 raz.
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

sob 18 paź, 2014

[18.10.2014r.]

Niestety, w poście wyżej w stanie jajeczek zamiast napisać pakiecik jaj, napisałem pakiecik larw. :lol:


#1 Lasius niger

Robotnice - ok. 50
Poczwarki - 1
Larwy - ok. 40
Jaja – Brak
Opis: Kolonia bardzo szybko się rozwija. Mrówki radzą sobie już z zaciągnięciem ogromnej muchy do środka formi.

#2 Lasius niger
Robotnice - 9
Poczwarki - 0
Larwy - ok. 15
Jaja - brak

Opis: Z tego co zauważyłem jest więcej larw, jednak ani jednej poczwarki nie ma. :cry:

Myrmica cf. rugulosa
Robotnice - 4
Poczwarki - 0
Larwy - 1
Jaja - ok. 20

Opis: Koloni padło 2 robotnice, zostało tylko 4. Zwiększył się pakiet jajeczek. Mrówy jedzą tylko komary, roztwór miodu z wodą zasypują piaskiem. :-P
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

sob 08 lis, 2014

[08.11.2014r.]

Przez 2 tygodnie nie aktualizowałem dziennika, ponieważ nic się nie działo...
W tym wpisie też nie będę nawet dzielił na kolonie, bo to nie ma sensu. U Myrmic nie widzę postępu, za to obie kolonie nigerek idą jak szalone... Najbardziej chyba największa kolonia, królowa mocno czerwi, także jajeczek i larw nie mało. :D
Kolejna aktualizacja dziennika za jakieś 2 miesiące, ponieważ będę powoli przygotowywał mrówy na zimowanie.
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

ndz 18 sty, 2015

[17.01.2015r.]

Wracam po dwumiesięcznej przerwie z moimi mrówkami. Posłuchałem moich kolegów „po fachu” i postanowiłem przezimować. Myślę, że po tych dwóch miesiącach królowe będą dobrze czerwić. Wypoczęły, to teraz czas do roboty. :mrgreen: W końcu muszą mi wynagrodzić to, że nie mogłem ich obserwować przez całe dwa miesiące! Niestety, ale Myrmic już nie mam, ponieważ padły przed samym zimowaniem. :cry: Ale mam coś innego! :-P
Nie mogąc doczekać się rójek Manica rubida, kupiłem od Ant małą kolonie.
Wszystkim mrówkom podaję co parę dni pinkę, oraz świeży roztwór miodu z wodą. Oczywiście codziennie nawilżam watę na arenach, żeby miały co pić.
Pozwolę sobie nie pisać już tych danych co do liczebności robotnic, larw itd. , ładnie, w osobnych linijkach, ponieważ jest to niepotrzebne, bo będę pisał to w „opisach”.
Nie wiem czy będzie mi się chciało nadal aktualizować dziennik co tydzień, ale będę to robił jak coś się będzie działo u mrówek.

#1 Lasius niger

Opis: Mrówki rozwijają się jak szalone. Robotnic jest ok. 50, więc co chwilę kilka robotnic patroluje arenę i kopie tunel pod szkiełkiem z pokarmem. Kolonia ma mnóstwo larw i jajeczek.
Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek

#2 Lasius niger

Opis: Z 9 robotnic zrobiło się 7, ale myślę że po takim długim wypoczynku liczebność kolonii szybko wzrośnie. Mrówy mają kilka larw, jednak jajeczek po przezimowaniu jeszcze nie widziałem.
Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek

Manica rubida

Opis: Paczka z mrówkami przyszła do mnie w czwartek (stan: królowa i robotnica+duży pakiet jajeczek). Ant dobrze zapakował mrówki, zabezpieczył przed utratą ciepła, więc nie było mowy o śmierci mrówek z zimna. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem królową to byłem zaskoczony. Czerwona, duża, piękna mrówka. Robotnica też niczego sobie. Jak pisał Ant królowa złapana podczas rójki w 2014 roku. Młodziutka królowa, więc myślę że trochę osobników będzie w tej kolonii. :-P
Od razu po rozpakowaniu paczki, mrówkom zapewniłem arenę. Co chwilę królowa wychodzi zjeść pokarm energetyczny (roztwór miodu z wodą), jednak złośliwa robotnica cały czas zasypuje jedzenie, bo sobie pojadła, ale o jedzeniu dla królowej nie pomyśli. :lol:
Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

sob 14 mar, 2015

[06.02.2015r.]

Wrzucam wpis z 6 lutego bo zapomniałem go dodać miesiąc temu. :D

Moja hodowla troszkę się powiększyła.
Mianowicie, doszły do mojej hodowli Pheidole pallidula - zakupione w Antstore przez Lotek 5000 , który potem wysłał mi mrówki. Paczka przyszła wczoraj, a jako bonus dostałem od niego Formica lemani. Paczka dobrze zapakowana, nie było szans żeby mrówki umarzły. Gorąco polecam! Bastek67 :mrgreen:

#1 Lasius niger

Opis: Jajek i larw setki.. Pierwsze poczwarki po zimowaniu też są. Tylko mrówki zaczynają oblepiać piaskiem szybę wewnątrz formi i podejrzewam, że za jakiś czas, nie będę mógł ich zobaczyć. :-P

#2 Lasius niger

Opis: Zamknąłem probówkę na parę dni i wsadziłem do styropianowego pudełka i to coś dało!
Królowa w końcu zaczęła nieść jajeczka i to od razu sporo!


Manica rubida

Opis: Robotnica padła 2-3 dni po ostatnim wpisie, ale królowa się trzyma. Codziennie nowe jajeczka, larwy rosną, więc za ok. 2 tygodnie powinna mieć robotnice.

Pheidole pallidula

Opis: Stan kolonii to królowa, ok. 20 robotnic i pakiet jajeczek. Po opisach, nie sądziłem że są aż tak małe, ale po zobaczeniu ich, zmieniłem zdanie. Kolonia póki co ma jednego majora, który jest widoczny na zdjęciach. Cały czas kilka robotnic patroluje arenę.
Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Formica lemani

Opis: Kolonia składa się z królowej, 3 robotnic, larw i jajeczek. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ dostałem je całkowicie za darmo, za co bardzo dziękuję Lotkowi 5000. Mrówki duże i szybkie, dzięki czemu dobrze się na nie patrzy. :-P
Mrówki wczoraj musiały nocować w zamkniętej probówce, ponieważ dopiero dziś zapewniłem im arenę. Tak jak u Pheidole, na razie nie ma piasku na arenie, a plastelina "trzyma" szkiełka na swoim miejscu.
Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

sob 14 mar, 2015

[14.03.2015r.]

Ponad miesiąc nie pisałem, ale mało się działo. :P

#1 Lasius niger

Opis: Kolonia rozwija się bardzo szybko. Mrówki mają masę jajeczek, larw i poczwarek także jestem z nich zadowolony. :)
Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


#2 Lasius niger

Opis: Królowa czerwi, jajeczka i larwy są. Pierwsza poczwarka też jest. :)
Zdjęcia:


Obrazek

Obrazek

Manica rubida

Opis: Pisałem, że za 2 tygodnie będą robotnice, a robotnic nie ma.. Nie ma nawet poczwarki. :P
Larwy są już na prawdę duże, lada moment a będą poczwarki.. Oby.. :D
Zdjęcia:


Obrazek

Obrazek

Pheidole pallidula

Opis: Królowa w końcu zniosła parę jajeczek, bez dogrzewania ani rusz przy Pheidole, sam się o tym przekonałem.
Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Formica lemani

Opis: Kiedy nie pisałem w dzienniku, umarły dwie robotnice, więc królowa została z jedną.
Teraz są już 4 robotnice, a za parę dni będą kolejne, co mnie niezmiernie cieszy. :)
Zdjęcia:


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

wt 25 sie, 2015

Zawsze po aktualizacji dziennika na antmanii, zapominam wkleić aktualizacji tutaj. Dopiero teraz dodaję wpisy sprzed 3 miesięcy.

[09.05.2015r.]

Dwa miesiące nie było nowego wpisu, bo chciałem napisać kolejny, kiedy Manica będzie mieć chociaż jedną robotnicę, jednak nie doczekałem się do tej pory nawet poczwarki. :cry:
Drugą kolonię L. niger usuwam z dziennika, ponieważ robotnice zjadły królową. Co ciekawe, gdy wrzuciłem osierocone robotnice z poczwarkami do formi mojej dużej kolonii, praktycznie nie było agresji i robotnice przyjęły sierotki do swojej kolonii.
Do hodowli dołącza duża kolonia Myrmica rubra oraz Camponotus fallax. :)
Zakupiłem niedawno obiektyw makro, więc mam nadzieję, że zdjęcia spodobają się Wam.

Lasius niger

Opis: Co tu opisywać... Kolonia ma stałe zapasy jajeczek, larw i poczwarek także codziennie przybywa jedna robotnica. :) Jakiego owada bym nie wrzucił to znika w mgnieniu oka. Po prostu wspaniała kolonia. ;)
Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek





Manica rubida

Opis: Wrrr.......... Już lepiej nie będę pisał kiedy będą robotnice. :P
Królowa ma nadal larwy (2), trochę urosły od poprzedniego wpisu ale to nadal mało, żeby na dniach mogły przeobrazić się w poczwarkę.
Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek


Pheidole pallidula

Opis: W pudełku, które robi za arenę zaczęła robić się wilgoć. Chciałem to zlikwidować, więc uchylałem zawsze lekko pokrywkę, aby „formi” miało jednak jakąś wentylację. Nie raz widziałem, że robotnice nie mogły uciec nawet gdy wieczko było uchylone, także wszystko było w porządku. Jednak najwyraźniej po paru dniach znalazły szczelinę i tak oto z ok. 20 robotnic zrobiło się 8, dlatego przeniosłem mrówki do mniejszej probówki, ponieważ w tej dużej wata spleśniała i żeby nie musiały dużo chodzić. :P Jajeczek jest dosyć dużo, także za niedługo powinien być wysyp potomstwa.
Zdjęcia:
Podczas przeprowadzki;
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W nowym lokum;
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Formica lemani

Opis: Kolonia rośnie, na tą chwilę jest już 8 robotnic i następne w drodze.

Myrmica rubra

Opis: Kolonię odłowiłem tydzień temu. Spokojnie, spokojnie, nie ruszałem drugiej połowy gniazda, żeby zostawić im jeszcze trochę królowych i żeby nie zostawić samotnych robotnic. Po przyjściu do domu, 6 godzin zajęło mi sortowanie mrówek od ziemi . Stan kolonii to 8 królowych i ok. 300 robotnic. Mrówki piękne, szczególnie odwłok podzielony na dwa kolory. Przy segregacji oczywiście nie obyło się bez użądlenia. Trochę bolało, bąbel po ukłuciu utrzymywał się jeszcze przez 3 dni także miło nie było. ;) Na razie mrówki są w prowizorycznym formi, jednak za niedługo będę zmuszony kupić im coś porządnego.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Camponotus fallax

Opis: Królowa złapana podczas rójki, która miała miejsce 6 maja. Wieczorkiem, ok. godz. 21 złapałem ją już bez skrzydełek zaraz koło swojego rodzimego gniazda (w płocie-kamienny słup ogrodzeniowy). Podrzuciłem jej trochę robotnic z tegoż gniazda. Agresja nie wystąpiła, bo to przecież robotnice z kolonii w której przyszła na świat, lecz co ciekawe Pawel888k mówił, że u niego agresja w takiej sytuacji występowała . Obecny stan kolonii to 1 królowa i 8 robotnic, których z każdym dniem przybywa - codziennie wieczorem chodzę po nowe robotnice dla mojej królowej. Ładne mrówki i według mnie nie są aż tak płochliwe jak to wszyscy mówią. Co do rozróżniania królowej od robotnicy lub samca to banalnie proste. Jeśli ktoś choć raz widział i wie jak wygląda robotnica fallaxa, to na pierwszy rzut oka rozpozna królową (porównam to do wymiarów osy i szerszenia). Nie dość że królowa jest dłuższa, to odwłok jeszcze ma większy. Po prostu nie da się tego pomylić... :)
Podczas rójki złapałem 12 królowych, jednak tylko jedna nie miała skrzydełek, a reszta ich nie zrzuciła przez noc, także je wypuściłem do swojego gniazda w naturze. Myślę, że na pewno się jeszcze wyroją bo za mało było w ten dzień osobników płciowych w mojej okolicy i twierdzę, że nie wyszła ich nawet połowa.

Zdjęcia:
Królowa;
Obrazek

Samiec;
Obrazek
Porównanie;
Obrazek
7 królowych;
Obrazek
Tutaj już zbiorówka;
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

wt 25 sie, 2015

[27.06.2015r.]

Wakacje się zaczęły, więc postaram się trochę częściej aktualizować dziennik. Dobra, do rzeczy...
Królową M. rubida sprzedałem, ponieważ wkurzałbym się tylko czekając dłużej na poczwarki.
W następnym wpisie pojawi się jedna lub dwie królowe Tetramorium caespitum.

Lasius niger

Opis: Tak samo jak poprzednio. ;p


Pheidole pallidula

Opis: Kolonia pomniejszyła się o kolejne kilka robotnic, został tylko major razem z królową. Mają pakiecik jajeczek, także jestem dobrej myśli, nawet królowa teraz sama szwenda się po arenie.


Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek



Formica lemani

Opis: Kolonia zatrzymała się na liczbie 12 robotnic, na razie brak jajeczek, larw i poczwarek.


Zdjęcia:
Obrazek


Myrmica rubra

Opis: Niestety, ale przez moje połączenie; głupoty, lenistwa i nielogicznego myślenia, większość robotnic padła.
Zostało tylko 6 królowych i kilkanaście robo... :|

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek


Camponotus fallax

Opis: Wreszcie! Doczekałem się dwóch (dziwnych) jajeczek. :-P Królowej i robotnicom ostatnio mocno się przytyło... :mrgreen:

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tak jak pisałem w temacie Rójki 2015, dziś była u mnie rójka Tetramorium caespitum.
Truteń;
Obrazek
Królowa;
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I tutaj już w probówkach;
Obrazek

Królowych nałapałem 31 w tym 3 ze skrzydełkami (powinny zrzucić przez noc), kilka sobie zostawię, a resztę zacznę sprzedawać za tydzień, kiedy będą miały już jajeczka.
Zrobię też za niedługo temat, gdzie wypiszę kiedy od kiedy łapałem, gdzie najlepiej itd. więc może Wasze szanse na złapanie wzrosną.

Podczas rójki jeszcze natknąłem się na dwa zwierzątka.
Tutaj jakiś złoty skakun, prześlicznie wygląda. :-P
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tutaj nie wiem co to jest za owad. ;p
Obrazek

Tymczasem u podwórkowych flavusów:
Obrazek
Obrazek
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

sob 12 wrz, 2015

[12.09.2015r.]

Rzeczywiście bardzo często aktualizowałem dziennik w wakacje... :lol:
Czas był, chęci były, ale robotnic nie było u nowych gatunków. Otóż do dziennika dołącza 8 kolonii. ;) Czekałem aż samotne królowe wychowają pierwsze robotnice i wtedy chciałem zrobić wpis, ale jak widać zajęło im to ponad 2 miesiące. W dzienniku przestaję opisywać: Formica lemani, Pheidole pallidula (poszły pod młotek, oczywiście nie dosłownie :mrgreen: ). Formica zaczęły się wreszcie rozwijać ale nudziły mnie i dlatego postanowiłem je sprzedać. Co do Pheidole, to majorek padł i została sama królowa, więc ją też postanowiłem sprzedać. Myrmica rubra wypuściłem. Wyposażyłem się także w matę grzewczą, dzięki czemu moje nowe kolonie idą jak szalone. Na niektóre areny wysypałem grys (nie pamiętam jakiej granulacji), który okazał się bardzo dobrym wyborem np. przy zamkniętym formikarium nigerek. Piasek który był wcześniej strasznie łapał wilgoć. Zakupiłem także miód spadziowy, więc u każdego gatunku szybko znika. Jestem z siebie dumny, ponieważ pod koniec lipca hodowałem 47 kolonii. No, to tyle, już się nie będę chwalił. :D Do rzeczy...

Lasius niger

Opis: Co tu dużo mówić... Jest ich po prostu masa.. W lipcu podrzuciłem ok. 200 poczwarek dzięki czemu formikarium tętni życiem. Wcinają ogromne ilości miodu, oprócz tego muchy, komary. Potomstwa w każdym stadium jest mnóstwo, ta królowa chyba ani chwili nie odpoczywa. Robotnic będzie ok. 400, także już spora liczba.

Zdjęcia:
Podrzucenie poczwarek;
Obrazek

Obrazek
Pierwsza styczność z nowym podłożem;
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zdjęcie z 18 sierpnia;
Obrazek
Dzisiejsze zdjęcia;
Obrazek

Obrazek


Camponotus fallax

Opis: Mrówki wyprowadziły się na arenę z grysem. Zmienianie probówek z mniejszą wilgotnością nie pomaga. Robotnic jest 3, 6-7 larw.

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek



Tetramorium caespitum

Opis: Królowa to jedna z tych 31 złapanych, podrzuciłem jej po jakimś czasie ok. 30 poczwarek. Stan kolonii na dziś dzień to ok. 50 robotnic, jajka, larwy, poczwarki.

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek



Formica cinerea

Opis: 16 lipca złapałem królową Formica cinerea, która pozostawiona w spokoju, szybko wychowała pierwsze robotnice. Stan kolonii na dziś to 6 robotnic. Potomstwa w innym stadium nie widać.

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Formica rufibarbis

Opis: Królową rufibarbis złapałem w ten sam dzień co F. cinerea, czyli 16 lipca. Robotnic ma 10, ale potomstwa, tak jak u cinerea, w innym stadium nie widać.

Zdjęcia:
Obrazek

Formica sanguinea

Opis: Kolonię dostałem w gratisie od misterboćka, kupując inny gatunek (więcej informacji na dole :D ). Królowa jest z rójki 2014. Stan kolonii to królowa + 16 robotnic. Innego potomstwa nie widać.

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek
Królowa;
Obrazek

Camponotus aethiops

Opis: Kupiłem trzy królowe tego gatunku od użytkownika igokraj którego serdecznie polecam. Złapane na Sycylii, 23 czerwca w miejscowości Terrasini. Wybrałem jedną z tych 3 kolonii, którą będę opisywał, a resztę sprzedam. To właśnie na robotnice tego gatunku czekałem przez te 2 miesiące. Obecny stan kolonii to królowa + 7 robotnic, 7 jajeczek, 3 larwy, 2 poczwarki. :D Bardzo piękne mrówki. :wink:

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Camponotus herculeanus

Opis: Królową kupiłem za grosze od użytkownika Lotek 5000, którego gorąco polecam. Królowa z rójki 2015, obecnie ma 5 larw.

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek





Camponotus ligniperdus #1

Opis: Jestem totalnie zafascynowany tym gatunkiem... :-P Kolonia kupiona od Grzybcia, którego również polecam. Królowa (nie dostałem informacji z której rójki, ale najprawdopodobniej z 2014 roku) czerwi jak szalona. Kiedy ją dostałem, prócz kilku robotnic miała 20/30 jajeczek... Obecnie kolonia ma ok. 20 larw i 11 robotnic.

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Camponotus ligniperdus #2

Opis: Kolonię kupiłem od misterboćka, tak, Jego również serdecznie polecam. :D Królowa z rójki 2015, dzięki uprzejmości boćka, podrzucił mi kilkadziesiąt poczwarek. Obecny stan kolonii to ok. 30 larw i 60-70 robotnic. :) Muszę za niedługo kupić dla nich jakieś formi, bo w probówce są ściśnięte i już ledwo się mieszczą.

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek
Na dole probówki, po lewej stronie głowa królowej, a zaraz obok królowej głowa majora;
Obrazek

Nie będę przewidywał kolejnej daty aktualizacji dziennika. Będzie kiedy będzie. :D Dziękuję za uwagę, pozdrawiam! :mrgreen:
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

sob 16 sty, 2016

[16.01.2016r.]

Pierwszy noworoczny wpis. :-D Trochę się pozmieniało przez te cztery miesiące a więc do rzeczy. Camponotus fallax wypada z dziennika. Przeprowadzki mrówek z probówki na arenę i kombinowanie z wilgotnością w probówce doprowadziły do wymierania robotnic a w końcu samej królowej. :| Szkoda bo chyba najbardziej ceniłem sobie tą kolonię. Do dziennika za to dołączają: 3 królowe Manica rubida (jedna jest osobno i będzie w dzienniku oznaczana #1, a dwie królowe razem, będę oznaczał #2) i Crematogaster scutellaris! Zamieniłem w dzienniku też kolonię Formica cinerea na tą, którą dostałem w gratisie od misterboćka. Królowa w tej koloni jest prawdopodobnie z rójki 2014.
Wszystkie moje kolonie przyniosłem z piwnicy do domu 2 tygodnie temu po długim 1,5-miesięcznym zimowaniu w temperaturze ok. 10°C. Podczas zimowania w każdej koloni zdechło kilka robotnic, co jest raczej oczywiste, bo mrówki się starzeją a larwy nie rosną. Dziś u niektórych gatunków zdjęć brak. Zimowanie za plecami, więc trzeba będzie zamówić jakieś białko do szybkiego startu kolonii.

Lasius niger

Opis: Królowa wypoczęta więc powoli będzie zabierać się do pracy. :mrgreen: Larw spokojnie uzbierałoby się na pół komory. Czekam na symboliczne 1000 robotnic w tym roku. :) Na zdjęciu widać nową pokrywę z wentylacją do formikarium, którą wykonał Grzybcio, gorąco polecam. :-P Profesjonalna robota, dzięki czemu gniazdo nie będzie już gnić.

Zdjęcia:
Zdjęcia tuż po zimowaniu;
Obrazek

Obrazek
Wczorajsze zdjęcia;
Obrazek

Obrazek


Tetramorium caespitum

Opis: U nich nic ciekawego, stan koloni to ok. 40 robotnic i kilkanaście larw.


Formica cinerea

Opis: Tak jak wspomniałem wcześniej, zamieniłem w dzienniku kolonie, stan obecnej koloni to ok. 30 robotnic i zero potomstwa. Nie wiem czy u Was tak jest ale u mnie żadna kolonia Formica nie ma ani jednej larwy, jak to się dzieję że nie zimują żadnego potomstwa? Czy to tylko raz się tak zdarzyło przypadkiem?

Zdjęcia:
Obrazek


Formica rufibarbis

Opis: Stan koloni po zimowaniu to 10 robotnic, czyli bez zmian, potomstwa tak jak mówiłem brak.


Formica sanguinea

Opis: Obecnie stan koloni wynosi 14 robotnic. Brak potomstwa póki co.


Manica rubida #1

Opis: Wszystkie królowe kupiłem od użytkowniczki Blenakuva , którą serdecznie pozdrawiam i polecam. :D Królowe są z jesiennej rójki. Świetny gatunek, to czołgi, nie mrówki. :mrgreen: Wystarczy, że poczuje coś niepokojącego wokół niej, wybiega i od razu chce żądlić. Podczas zimowania zabrałem im areny i zatkałem probówki watą. Za niedługo znowu dostaną areny z powrotem.
Królowa ta miała kilka larw ale widocznie podczas zimowania zjadła je, bo została tylko jedna duża larwa...

Zdjęcia:
Obrazek


Manica rubida #2

Opis: Tutaj u dwóch królowych, sprawa ma się całkiem inaczej. Mają 6 dużych larw, z których mam nadzieję coś będzie. Pięknie prezentują się na zdjęciach. :D

Zdjęcia:
Przed zimowaniem;
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Po zimowaniu;
Obrazek

Obrazek


Crematogaster scutellaris

Opis: Ten gatunek chciałem bardzo mieć. Bardzo rzadko ktoś sprzedawał te mrówki, więc prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek je dostanę było małe. A tutaj niespodzianka! Mama będąc na wakacjach we Włoszech, w miejscowości Chianciano złapała „jakąś mrówkę” (15.09.2015). Myślałem, że będzie to pewnie jakaś duża robotnica. Gdy zobaczyłem królową Crematogaster scutellaris, nie mogłem w to uwierzyć. Mama spisała się na medal. :mrgreen: Informacje na temat jak odróżnić zwykłą robotnicę od królowej nie poszły na marne. :lol: Królowa ku mojemu zadowoleniu jest zdrowa, bez pasożytów, nie ma żadnych wgnieceń. Kiedy przyjechała do mnie, nie zobaczyłem u niej w probówce żadnego potomstwa, pewnie zjadła je w podróży. Ale w ciągu kilku dni załatwiłem jej poczwarki od Anta , który po raz kolejny okazał się pomocny. Polecam, Bastek67. :D Poczwarek było ok. 20, dzięki czemu po pojawieniu się pierwszych robotnic, od razu zobaczyłem pierwsze jajeczka. :) Obecnie stan koloni wynosi ok. 40 robotnic i od 20 do 30 larw. Jajeczek teraz nie widzę, poczekam jeszcze trochę, jeśli larwy przestaną rosnąć to dam kolonię do zimowania. Przekomiczne mrówki, niezwykle agresywne i mają też ciekawe zachowania. Najbardziej podoba mi się sposób w jaki zaczynają ofensywę. W sytuacji pojawienia się nieproszonego gościa koło gniazda, momentalnie podniesiony zostaje odwłok, wypuszczona zostaje kropelka jadu która cały czas jest na żądle i mrówka zaczyna szukać intruza. :D Tą kolonię chcę prowadzić jak najdłużej. Kolonia dobrze prosperuje na przyszłość więc mam nadzieję że dadzą mi się nacieszyć przez kilka lat i osiągną sporą liczebność.

Zdjęcia:
Samotna królowa;
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Królowa z podrzuconym potomstwem, przed zimowaniem;
Obrazek

Obrazek
Wczorajsze zdjęcie (większa połowa koloni siedziała u wylotu probówki);
Obrazek


Camponotus aethiops

Opis: Od września, 3 robotnice przybyło, a więc teraz jest ich 10. Kolonia ma obecnie 6 larw różnej wielkości. Królowa po zimowaniu dobrze sobie pojadła więc będzie miała energie do znoszenia jajek. :D Mam nadzieję, że urośnie z niej pokaźna kolonia.


Camponotus herculeanus

Opis: Królowa ma 3 larwy. Poczekam, może akurat uda się jej wyprowadzić pierwsze robotnice, jeśli nie to będę musiał poszukać poczwarek.

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Camponotus ligniperdus #1

Opis: Obecny stan koloni to 8 robotnic i kilkanaście larw. Mam nadzieję, że w tym roku dobiją chociaż do ok. 30 robotnic. ;)

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek


Camponotus ligniperdus #2

Opis: Robotnic jest w okolicach 60 sztuk, a ja nadal nie mam dla nich formikarium... :roll: Jak myślicie? Lepiej zrobić własne? Wiem tylko, że będzie to gniazdo z korkowym wypełnieniem, nie mam pojęcia w ogóle jakie to ma być formikarium, czy poziome, czy pionowe... Doradźcie coś. :) Majory są na prawdę piękne, szczególnie jak napompują się miodem to wyglądają prawie jak sama królowa. :D

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przymierzam się do zakupu Messor barbarus, więc w kolejnym wpisie ten gatunek powinien już zagościć u mnie w dzienniku.
Do zobaczenia! :D
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

śr 04 maja, 2016

[04.05.2016r.]

W ciągu tych czterech miesięcy bardzo zmieniła się liczebność mrówek w koloniach i na pewno będzie się zmieniać – oczywiście wzrastać. :mrgreen: Jedynie u Camponotus ligniperdus i herculeanus nie wiem czy nie wpadły w stagnacje bo póki co każda kolonia ma tylko kilka larw i od 2 tygodni nic się nie zmieniło. Mrówkom podaję co kilka dni miód i tak raz na 2/3 tygodnie świerszcza, który wszystkim koloniom smakuje, bez wyjątku. Wszystkie mrówki prócz L. niger są podgrzewane przez matę grzewczą do 25°C, czasami na 2-3 godziny podkręcam do 28°C żeby wygrzały poczwarki. Myślę że zwiększę tą różnice temperatur od np. 20°C do 28°C żeby było większe odwzorowanie dnia i nocy. Dodam jeszcze że zakupiłem od radissa 3 królowe Messor barbarus. Jednak obecnie mam tylko 2, bo po kilku dniach jednej królowej sparaliżowało kończyny, głowa była sprawna ale kończyny były tak pozginane, że w ogóle nie mogła ustać. Z tych dwóch które mi zostały, jedna miała problem z wychowaniem pierwszych robotnic dlatego zamówiłem kilkanaście poczwarek u Atikora. Gorąco polecam! Tą królową będę oznaczał #2 w dzienniku. Królowa która dobrze sobie radziła na samym początku (w dzienniku będzie jako #1) ma obecnie więcej robotnic niż ta której trzeba było adoptować potomstwo. Podaję im pocięte nasiona lnu i maku. Miód rzadko lizną, a jak już to bardzo mało. Świerszcze bardzo im smakują.
Co do Manica rubida, kolejny raz klęska w hodowli. Tak jak moja pierwsza królowa M. rubida, miały tylko kilka larw które w ogóle się nie rozwijały, jajka jak się pojawiły od razu zostawały zjedzone, no i tak po pewnym czasie królowe po kolei padały. Nie wiem jaki jest powód, jedzenie miały, wodę też, temperaturę odpowiednią tak samo...
Formica sanguinea sprzedaję bo najwidoczniej nie umiem im zapewnić warunków i nie widzę rozwoju.
Formikarium dla większej koloni C. ligniperdus jeszcze nie mam, bo musiałem czekać na decyzję w sprawie potwierdzenia mojego zlecenia, no i się nie doczekałem. Zastanawiam się jeszcze czy robić samemu czy zlecić wykonanie formi komuś innemu.


Lasius niger

Opis: Nie ma co pisać, robotnic jest około 600, poczwarek tylko ok. 50 za to larw i jajeczek jest masa. Oczywiście nie sugerujcie się tylko przodem formikarium, z tyłu też jest pełno mrówek. :)

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tetramorium caespitum

Opis: Kolonia póki co o dziwo stoi, bez zmian - jest ok. 40 robotnic i kilkanaście larw i jajeczek.


Formica cinerea

Opis: W koloni obecnie jest około 35 robotnic, pojawiło się kilkanaście jajeczek, kilka larw i z 2-3 poczwarki. Za jakiś czas będę musiał zmienić im pudełko :-D bo w tym z patyczków do uszu już powoli zaczynają się gnieść i jak zdejmę pokrywę, zaczynają uciekać na wszystkie strony.

Formica rufibarbis

Opis: W koloni przybyła jedna robotnica ale też pojawiły się 4 poczwarki i 5-6 larw, jajeczek nie zauważyłem.

Crematogaster scutellaris

Opis: Ta kolonia idzie jak burza. Robotnic spokojnie jest 100 (kilka bez przerwy siedzi w wacie). Larw i poczwarek jest masa co można zobaczyć na zdjęciach. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić jaki start kolonia będzie mieć za niecały rok po zimowaniu. :twisted: Jedna rzecz mnie ciekawi, bo białko nie jest od razu zjadane tylko zamieniane w małe, suche, brązowe kulki, które też można zobaczyć na zdjęciach mniej więcej w połowie tej większej probówki. :?

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Camponotus aethiops

Opis: Ta kolonia lubi jeść. :-D Kilka robotnic to na prawdę beczki z jedzeniem, tergity są tak rozciągnięte , że cały odwłok jest przezroczysty. Obecnie w koloni jest 12 robotnic, 5 poczwarek i 6 średnich larw, jajeczek nie widać. Doczytam informacje i za kilka miesięcy będę musiał sprawić im jakieś małe gniazdo.

Zdjęcia:
Obrazek


Camponotus herculeanus

Opis: Królowa odchowała 8 robotnic i teraz kolonia ma tylko kilkanaście małych larw, boję się że kolonia da sobie spokój z dalszym rozwojem na ten rok.


Camponotus ligniperdus #1

Opis: 11 robotnic i kilkanaście małych larw. Stagnacja nadchodzi...


Camponotus ligniperdus #2

Opis: Kilka robotnic przybyło, kilka ubyło i liczba robotnic w koloni jest mniej więcej taka sama. Za niedługo dostaną formikarium także będą mieć więcej miejsca, co nie zmienia faktu że u nich też chyba stagnacja się zaczyna. W sumie to dziwne że tak na jeden moment wszystkie moje polskie Camponotus się zatrzymują.


Messor barbarus #1

Opis: Messory przyszły na początku lutego. Królowa jest cała czarna, bez czerwonego zabarwienia. Tak jak pisałem wcześniej, królowa ta nie miała problemów z wychowaniem pierwszego potomstwa, więc nawet jej nie podrzucałem poczwarek. Mimo że druga królowa dostała poczwarki i miała zagwarantowany szybszy start, to ta królowa ma i tak więcej potomstwa, bo ok. 20 robotnic i po kilkanaście poczwarek i larw, jajeczek nie zauważyłem.

Zdjęcia:
Obrazek


Messor barbarus #2

Opis: Królowa ma trochę koloru czerwonego na głowie i odwłoku. Poczwarek podrzuciłem jej kilkanaście, obecnie ma 14-15 robotnic i kilkanaście poczwarek i larw. W tej koloni są już chyba robotnice media, które przepoczwarzyły się z tych podrzuconych poczwarek.

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ