Budowa formikarium

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Piotrek98
Posty: 15
Rejestracja: czw 11 cze, 2015

czw 23 lip, 2015

Witam
Chciałbym zbudować formikarium dla kolonii mrówek Lasius niger. Nie za bardzo wiem za co zabrać się na początku, dlatego proszę o pomoc, instrukcje w zrobieniu takiego formikarium. Zależy mi na tym, aby było ono zbudowane w sposób umożliwiający dobrą obserwację mrówek.
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

czw 23 lip, 2015

Pod tym linkiem znajdziesz instrukcje ogólne http://formicopedia.org/mrowki/Budowa_formikarium
Tu przykład chyba najprostszego formikarium gipsowego http://formicopedia.org/mrowki/Budowa_f ... _gipsowego
Instrukcja jak zrobić formikarium na wzór 'kompaktu'. Czyli pojemnik, kawałek korka z wyrzeźbionymi korytarzami i szybka go przykrywająca. http://formicopedia.org/mrowki/Instrukc ... t_(Curtus)
Tu przykład gniazda z bloczka betonu komórkowego (y-tong). Kupujesz taki bloczek, rzeźbisz komory, montujesz szybkę i już. viewtopic.php?f=29&t=3784
Polecam poprzeglądać dział 'Kącik wynalazców i konstruktorów', gdzie znajdziesz rożne pomysły viewforum.php?f=29
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 26 lip, 2015

Jeżeli kolonia jest niewielka, to nie przeprowadzaj jej do dużego gniazda. Duża przestrzeń jest dla mrówek stresująca - dużo lepiej zrobić niewielkie gniazdo z pudełka po tic-tacach, albo jak jesteś zdolny to normalne gniazdo, tylko mniejszych rozmiarów ;)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

ndz 26 lip, 2015

Piotrek98 pisze:Witam
Chciałbym zbudować formikarium dla kolonii mrówek Lasius niger. Nie za bardzo wiem za co zabrać się na początku, dlatego proszę o pomoc, instrukcje w zrobieniu takiego formikarium. Zależy mi na tym, aby było ono zbudowane w sposób umożliwiający dobrą obserwację mrówek.
Napisz nam jak duża jest kolonia? Ja osobiście polecam Tobie probówkę około 200mm długości z kilkoma przegrodami z korka podłączyć do zewnętrznej areny np po pojemniku z żywnością ze zrobionymi wylotami powietrza. W takiej probówce zmieści się sporo nigerków.
Piotrek98
Posty: 15
Rejestracja: czw 11 cze, 2015

pn 27 lip, 2015

Mam kilka kolonii. Są one małe, bo zawierają po maksymalnie około 15 robotnic. Zależy mi na ich dobrej obserwacji.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 27 lip, 2015

moja F. sanguinea siedzi grzecznie w probówce przy prawie 60 robotnicach. obok podłączone gniazdo - nie przeprowadza się. Więc L. niger będą miały dobrze w próbówce. Możesz zbudować gniazdo np. betonowe, ale nie wiem jak mrówki zareagują na bardzo duże gniazdo.
Piotrek98
Posty: 15
Rejestracja: czw 11 cze, 2015

pn 27 lip, 2015

Jaka wielkość dla Lasius niger komór i korytarzy ?
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 27 lip, 2015

Zależy czy pionowe, czy poziome. W poziomym komory są zazwyczaj tak samo szerokie i długie, natomiast w pionowym robi się takie "horyzontalne". Wtedy mrówki mają więcej użytecznej przestrzeni na podłodze komór. Wypełnienie 8 mm to takie optimum - królowa się swobodnie obróci, a i przestrzeni jest wtedy sporo.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Piotrek98
Posty: 15
Rejestracja: czw 11 cze, 2015

wt 28 lip, 2015

Ja chcę mieć część gniazdową poziomą. Jakie dokładnie powinny być wymiary komór i korytarzy dla Lasius niger? Korytarz może być o średnicy 5 mm, a komora o średnicy 35mm? Moja kolonia jest niewielka.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 28 lip, 2015

Pewnie, ale jeżeli kolonia jest niewielka, to nie przeprowadzaj ich do dużego gniazda.
Zrób im jakieś małe, przejściowe na najbliższy rok - np. z tych dużych pudełek po tic-tacach, albo z jakiejś małej ramki na zdjęcia.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
ODPOWIEDZ