Blog Mrówki papierowe

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mrówki papierowe

Można mieć kołdrę w mrówki, tapety w mrówki. Można też hodować mrówki papierowe!

Od czego się zaczęło?

Nie jest to mrówczy dziennik a jedynie epizod hodowlany. :-)

Znalazłem na internecie instrukcję na podstawie której można zrobić mrówkę papierową. Wystarczyła kartka papieru i duża odrobina cierpliwości. Niestety na ten gatunek mrówek aż tyle zasobów cierpliwości i przede wszystkim czasu nie miałem. Po dłuższych poszukiwaniach na internecie, znalazłem jeszcze jedną instrukcję, dzięki której udało mi się wyhodować moją pierwszą papierową mrówkę.

Pierwsza mrówka

Mrówka papierówka

Pierwszą mrówkę papierową, która pojawiła się w moim domu możesz zobaczyć na zdjęciu obok. To pospolita szara mrówka papierowa.

Początki hodowli

Patrzę sobie na tą mrówkę i patrzę.. czegoś mi w niej brakowało. Mrówki to rodzina. Jedna mrówka to żadna mrówka! Każda mrówka ma przecież siostry! Oczami wyobraźni zobaczyłem ją w towarzystwie wielu innych sióstr - mrówek.. i to był początek hodowli. Kolejne dwie mrówki już nie były szare. Następna była niebieska i jasnoniebieska.

Zalety prowadzenia hodowli mrówek papierowych

Kolonia mrówek papierowych należy do najłatwiejszych w utrzymaniu. Przede wszystkim nie ma problemu z karmieniem. Mrówki zdobywają pożywienie wtedy gdy śpisz i zanim się obudzisz ustawiają się tak samo jak je wieczorem pozostawisz. Powiększanie hodowli przychodzi łatwo - potrzebna jest jedynie cierpliwości i papier z którego mrówki te budują swoje ciała.

Wady hodowli mrówek papierowych

Życie mrówek ograniczone jest jedynie wyobraźnią hodowcy. Mrówki poruszają się jedynie z pomocą rąk hodowcy. Niestety wraz z rozwojem kolonii zaczynają narastać problemy lokalowe. Trzy mrówki mogły zamieszkać na małym skrawku przestrzeni na półce z książkami. Jednak szybko zorientowałem się, że moja kolonia mrówek nie będzie wielka. Stąd pogłębiło się zainteresowanie dużo mniejszymi mrówkami.

Kolejne hodowle

Zainteresowany hodowlą mrówek bardziej samodzielnych i przede wszystkim mniejszych rozmiarów niż mrówki papierowe, poszukując informacji na temat hodowli mrówek, trafiłem na stronę formicarium.pl. Zobaczyłem tam śliczne małe mieszkanka dla mrówek i informacje o pierwszych krokach niezbędnych do rozpoczęcia hodowli prawdziwych mrówek.

W innym miejscu dowiedziałem się, że polecanymi na początek maleństwami są Lasius niger. Trzeba tylko upolować królową i tak się zaczęło - upolowałem nie jedną ale dużo więcej. Ale o tym opowiem kiedyś innej bajce. :-)

GN

linki zewnętrzne

<comments />