Formikarium cd

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
testowe formikarium z pudełka CD
pomysł na formikarium z kilku pudełek po CD
pomysł na formikarium z kilku pudełek po CD i pudełka ferrero

Czy można zrobić formikarium z opakowania po płytce CD?

Można. :-)

Nie polecam jednak tego materiału - posiada więcej wad niż zalet. Jedyną jego zaletą jest cena. Główne wady to:

  • kruchy - łatwo pęka,
  • cienki - ugina się i nie można docisnąć nim korka (chociaż nie trzeba dociskać),
  • łatwo ulega zarysowaniu i tym sposobem zmatowieniu.

Przykładowe formikarium pokazane po prawej stronie zrobione jest z "restek" po opakowaniach na płytki CD. Od jesieni 2006 roku mieszkają w niej mrówki lasius flavus. (gn)

Formikarium z opakowania po CD i kasecie magnetofonowej

Myślałem nad budową parę tygodni. Przykładałem do siebie rozłożone pudełka po płytkach CD i jakoś to do nie pasowało - dużo dziur do załatania. W końcu postanowiłem, że z dołu będzie pudełko z wyciągniętym środkiem, w którym mocuje się płytki CD, a z góry dam spód drugiego pudełka dopasowany do grubości korka. Dół pozostawiłem pusty - dorobiłem tylko otwór w boku aby można było w przeszłości dosypać tam piasku. Resztę otworów w bokach uszczelniłem przyklejając małe przezroczyste kawałki plastiku klejem hermol.

Duża szczelina (w miejscu J widać jej krawędź), powstała przez wyciągnięcie środka z pudełka po płytce CD, pełni rolę klatki schodowej do dolnej części.

Przy budowie formikarium znaczenie ma to jaka mrówka w formikarium ma mieszkać. Chcąc przenieść tutaj Lasius flavus z pierwszego kroku stwierdziłem, że wybieg z pudełka po kasecie magnetofonowej będzie wystarczający. Przymocowałem to pudełko z góry tak aby można było je otworzyć (Y i Z to zawiasy pokrywki wybiegu). W górnej części zrobiłem dwa otwory (B i M) do podawania pokarmu. Dopasowałem do nich przykrywkę z kawałka plexi w taki sposób aby nie przesuwała się po pokrywce i była stabilna w jednym położeniu.

Użytkowanie - początek

Formikarium zostało wstępnie nawilżone przez otworki G, F, H. Mrówki weszły do formikarium przez otwór wejściowy oznaczony literą W. Na wybiegu umieściłem złożony na 4 wacik pełniący rolę magazynu wilgoci. Dosypałem również w miejscu M okruchy drewna z z dziupli w której mieszka Lasius brunneus - mrówki zabudowały nim wejście i zamknęły jeden niepotrzebny im korytarz (w miejscu I).

Użytkowanie po miesiącu

  • Zabrałem wacik - okazał się niepotrzebny.
  • Usunąłem okruchy drewna.
  • W miejscu U zrobiła się ciemna plama po zamarciu pleśni.

Użytkowanie po pół roku

Mrówki rzadko wychodzą na wybieg i tylko po pokarm - talerzyki (T) ustawiam tuż przy wejściu. Co jakiś czas wlewam trochę wody na korek przez któryś z otworów. Mrówki zaczęły gryźć korek i dostosowywać korytarze. Dolna pusta część formikarium nie jest wykorzystywana przez mrówki. Nasypało się (przez miejsce J) jedynie trochę wiórów z korka.

Użytkowanie po dwóch latach

Mrówki rozwijają się normalnie. Wiórki z korka wynoszą do dolnej części. Czterema otworami co parę dni dolewam trochę wody bezpośrednio na korek. W kilku miejscach musiałem zrobić uszczelnienia bo mniejsze robotnice czasem wychodziły z gniazda. Duże robotnice pobierają pomarm z mini areny. Gniazdo nie jest podgrzewane - nie występuje skraplanie wody. Szczeliny na styku zamknięcia pełnią rolę wentylacji.