Pheidole pallidula

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pheidole pallidula


Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Pheidolini
Rodzaj Pheidole
Gatunek Pallidula
Nazwa systematyczna
Pheidole pallidula
(Nylander, 1849)


Pheidole pallidula - jest małą, wojowniczą mrówką, która wytworzyła wyraźną kastę żołnierzy o bardzo dużych głowach.

Ze względu na tą kastę mrówka ta jest częstym obiektem obserwacji. Liczba żołnierzy w stosunku do całej populacji jest dość zmienna. Naukowcy poszukali czynnika, która wpływa na ich liczebność. Podczas eksperymentu w którym żołnierze przemieszczali się tunelem w pobliżu "żłobków" z potomstwem, okazało się, że liczba żołnierzy wzrosła. Prawdopodobnie obecność żołnierzy w gnieździe świadczy o zagrożeniu kolonii przez obcych i stąd robotnice-opiekunki potomstwa karmią w taki sposób aby młoda mrówka wyrosła na żołnierza. Co ciekawe w innych badaniach okazało się, że zwiększone "produkowanie" kasty żołnierzy występuje wtedy gdy są wyraźne sygnały zagrożenia ale atak ze strony wroga jeszcze nie nastąpił. [1].

Inną ciekawostką, dotyczącą tej mrówki, jest sposób noszenia ziarna do gniazda [2]. Zazwyczaj ziarno jest przez nie ciągnięte. Jeśli w pobliżu występują mrówki z rodzaju Messor, wtedy zaczynają nosić nasiona w taki sam sposób jak Messorki. Powodem takiego zachowania jest to że Messorki widząc inny sposób transportu niż własny odbierają nasiona innym mrówkom.

W przypadku polowania na owady zaobserwowano różne sposoby rekrutowania mrówek do transportu pożywienia. Jeśli mrówki polują na owady wielkości muszek owocowych, ślad zapachowy jest słabszy, niż gdy występuje potrzeba transportowania owada wielkości konika polnego.

Niektóre robotnice major z powiększonym nieco odwłokiem mogą przechowywać białka na potrzeby kolonii[3], zatem dymorfizm wśród tych mrówek związany jest z wieloma rolami pełnionymi w kolonii.

Opis gatunku

Królowa

Wielkość : 7-8mm
Kolor ciała : brunatno - czarny
Królowa bardzo podobna do królowej Tetramorium caespitum. Królowe są bardzo płodne. W gnieździe jest jedna królowa (monoginia) , jednak w naturze kolonie posiadają najczęściej 2-3 królowe (poliginia)

Samiec

Wielkość : 4 - 6mm
Kolor ciała : brunatno - piaskowy

Robotnice

Wielkość : 2 - 3mm
Budowa ciała : mała, drobna mróweczka
kolor : brązowo - piaskowy
cechy charakterystyczne: robotnice potrafią się przecisnąć przez najmniejsze szczeliny

Robotnice major

Wielkość : 4 - 5mm
Budowa ciała : mała, mróweczka z wielką głową i sporymi żuwaczkami
kolor : brązowo - piaskowy
cechy charakterystyczne: Robotnice major posiadają nieproporcjonalnie dużą głowę jak na te mrówki. Razem z robotnicami innych kast tworzą doskonałą maszynę do obrony gniazda.


Występowanie

Europa południowa

Pożywienie

Wszelakiego rodzaju owady i spadź (miód), w naturze również nasiona są źródłem pokarmu.

Hodowla

Mrówka średnio-łatwa w hodowli. Nieco trudniejsza w upilnowaniu niż Tetramorium caespitum. Kolonie w dobrych warunkach rozwijają się bardzo szybko. Pierwsi żołnierze pojawiają się gdy kolonia liczy ok. 50 robotnic.

Nie wymaga specjalnego dogrzewanie. Z powodzeniem można trzymać tą mrówkę w temperaturze pokojowej.

Formikarium wymaga dobrego zabezpieczenia przed ucieczkami. Te maleństwa potrafią przecisnąć się przez drobne szpary.

Doświadczenia hodowlane lub obserwacje: Patyczak1000

Mrówki uwielbiają robić kopce wokół wyjścia z gniazda.


linki zewnętrzne