Temperatura gniazda

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dla większości mrówek temperatury pokojowe podczas lata są odpowiednie dla hodowanych mrówek i nie jest wymagane podgrzewanie gniazda. Wielu hodowców stosuje jednak doświetlanie lampką halogenową w celu podniesienia temperatury i przyspieszenia wzrostu kolonii. Należy wtedy dokładnie zbadać do jakiej temperatury nagrzewa się gniazdo i obserwować mrówki. Zbyt nagły wzrost temperatury może mrówki uśmiercić. Dodatkowym efektem ubocznym podgrzewania jest transport wilgoci z miejsc cieplejszych i wykraplanie się jej na szybach. Błędem jest nagrzewanie całej powierzchni gniazda. W takim przypadku mrówki nie mają szansy na znalezienie właściwych dla siebie i potomstwa warunków.

temperatury w naturalnym środowisku mrówek

Temperatura którą mają do dyspozycji mrówki ma wpływ na rozwój potomstwa i pojawianie się dorosłych osobników. Jeśli dostępna temperatura będzie niższa niż 22°C to u mrówek Myrmica rubra nie wystąpią larwy z których rozwiną się samce oraz samice (Brian, 1973). W efekcie nie dojdzie do rójki. W naturze mrówki mają do dyspozycji miejsca, które nagrzewają się od słońca i w których można znaleźć właściwe warunki dla rozwoju potomstwa.

Lasius fuliginosus potrafi aktywnie regulować temperaturę tak aby wynosiła ona 23°C (Kravczenko, 1973). Temperaturę w gnieździe potrafią regulować mrówki Camponotus i Formica.

Mrówki Solenopsis invicta budujące gniazda w ziemnych kopcach, które nagrzewają się od słońca wewnątrz gniazda utrzymują temperaturę około 23°C gdy temperatura zewnętrznej nagrzanej powierzchnia, jeszcze przed południem, dochodzi do 30°C. Swoje potomstwo wygrzewają w cieplejszych komorach tuż pod powierzchnią. Optymalna temperatura dla potomstwa mrówki ogniowej mieści się między 25 a 30°C.

Badania (Bollazzi, Roces, 2002) nad wpływem temperatur na mrówki Acromyrmex heyeri żyjące w Ameryce Południowej wynika, że akceptowalny zakres temperatur dla robotnic zajmujących się potomstwem zawiera się między 24°C a 25°C natomiast pozostałe robotnice wybierają w gnieździe komory o temperaturze między 21 a 22°C.

W przypadku rudych mrówek leśnych, wczesną wiosną, zaobserwować można wygrzewanie się grup mrówek na powierzchni gniazda ("sunning behaviour") w celu nagrzewania swoich ciał i transportowania ciepła do kopca. Zostało to opisane w powieści Imperium mrówek. Zaobserwowano (Rosengren, 1987) również w dużych koloniach zachowanie podobne do pszczół, które gromadzą się w jednym miejscu i utrzymują stałą temperaturę poprzez zwiększony metabolizm.

temperatura w formikarium

Jakiej dokładnie temperatury wymagają mrówki? Najbezpieczniejszą wydaje się temperatura 24°-25°C dla potomstwa i 21-22°C dla pozostałych osobników w gnieździe. Można utrzymywać stałą temperaturę jak w przykładzie poniżej. Można też stosować podgrzewanie wybranej części gniazda o 2-3°C.

W insektarium w Cincinnati (USA) [1] hodowane są wielkie mrówki Paraponera clavata u których robotnica osiągają rozmiar 18-25mm. Te widowiskowe mrówki trzymane są w gipsowym formikarium w którym utrzymywany jest gradient temperatur od 22 do 27°C dzięki czemu mrówki mogą wybrać dla siebie komory o najwłaściwszych warunkach. W przypadku utrzymywania stałej temperatury 22-23ºC kolonia rozwija się prawidłowo jednak nieco wolniej.

Niskie temperatury

W okresie zimowym mrówki przechodzą w fazę hibernacji czyli spowolnienia procesów życiowych. W hodowli mrówek, warunki te odtwarzamy wstawiając formikarium z mrówkami do lodówki lub piwnicy.

Przeczytaj:

Zobacz również

Czy mrówkom może być za gorąco?

Dodatkowe informacje
  • William MacKay, Emma MacKay, Temperature Modifications of the Nest of Pogonomyrmex montanus (Hymenoptera: Formicidae) [2]
  • Nest temperatures and thermal preferences of a forest ant species: is seasonal polydomy a thermoregulatory mechanism? [3]