Antfarm

Z Formicopedia
Wersja z dnia 20:23, 31 maj 2009 autorstwa Gn (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Komercyjnie sprzedawane formicaria pojawiły się już w 1929 roku. W 1931 konstrukcja formikarium została opatentowana. Konstruktorem pierwszego formicarium był Frank Austin profesor Szkoły Inżynierskiej w Dortmundzie )Dartmouth College's Thayer School of Engineering). Nazwa AntFarm - zabawki dla dzieci pojawiła się ponad dwadzieścia lat później.

Kto wymyślił AntFarm - mrówczą farmę?

Antfarm 1970.jpg

Mrówczą farmę ANTFARM wymyślił Milton Levine w 1952 roku. Po powrocie z wojny (Milton był sierżantem w plutonie inżynieryjnym, budował mosty podczas inwazji na Niemcy) w 1946 roku wraz ze swoim szwagrem, widząc nadchodzący po wojnie "baby-boom" zdecydował się na prowadzenie wysyłkowej sprzedaży zabawek. Sprzedawali baloniki, plastikowe żołnierzyki. Reklamy ich zabawek pojawiały się w gazetach i kupowanych przez dzieci książeczkach z komiksami.

W 1952 przenieśli swoją firmę na zachodnie wybrzeże. Podczas dnia niepodległości (4 lipca) na rodzinnej imprezie Milt zwrócił uwagę na mrówki. Przypomniał sobie, jak będąc dzieckiem, obserował je godzinami, na farmie swojego wuja. W pewnym momencie zapytał swojego szwagra Joe : "Dlaczego by nie spróbować z jakimś rodzajem zabawki, w której dzieciaki mogłyby w swoich domach obserwować mrówki?".

Kilka dni później, w gazecie Los Angeles Times, zamieścili ofertę z pierwszą konstrukcją mrówczej farmy. Farma składała się z przezroczystego pudełka o plastikowych ramkach, pojemniczka z piaskiem do wypełnienia oraz pudełka z żywymi mrówkami. Bardzo szybko zostali zasypani zamówieniami. Pojawił się problem z mrówkami. Musieli zamieścić kolejne ogłoszenie, tym razem z ofertą pracy dla łowców mrówek, któremu będą płacić centa za robotnicę. Cennym dla nich kandydatem okazał się Kenneth Gidney który dostarczał im nieprzerwanie mrówek przez 30 lat.

Kolejne konstrukcje mrówczych farm zawierały wiele różnych elementów wyposażenia: płotki domki, młyny, elementy wyposażenia farm. Zwykły piasek zastąpili odpowiednio przygotowanym żużlem wulkanicznym.

W 1966 roku firma zmieniła nazwę na "Uncle Milton Industries". Przez 50 lat na świecie sprzedano ponad 20 milionów mrówczych farm. Najnowsze konstrukcje to Extreme Ant Farm® oraz Ant Farm® Gel Colony™ w których zastosowano wypełnienie z pożywnego i przezroczystego żelu. Produkt reklamowany jest jako trójwymiarowa zabawka, w której można obserować, jak mrówki budują we wszystkich kierunkach korytarze. Niektóre z tych zabawek posiadają podświetlenie z diód led [1].

Czy antfarm to mrowisko?

Antfarm jest to pojęcie stosowane do określenia gotowego plastikowego formikarium sprzedawanego w sklepach z zabawkami. W instrukcji do Antfarm podawana jest informacja, że wystarczy nasypać piasku do mrówczej farmy, złapać kilka mrówek i już można obserwować życie mrowiska. NIEPRAWDA! Mrowisko to nie same robotnice - mrówki, ale matka królowa, robotnice i potomstwo którym robotnice się opiekują! Dla hodowców mrówek Antfarm z samymi robotnicami to więzienie!

Jeśli chcesz skorzystać z gotowej zabawki "antfarm", to sprawdź, czy zapewni ono mrówkom właściwą komorę gniazdową, łatwość podawania pokarmu i arenę.

Jeśli chcesz obserwować życie mrowiska musisz mieć królową i potomstwo a nie same robotnice!

kosmiczne mrówki czy tandeta?

ANTQUARIUM to specjalna konstrukcja formikarium używana w badaniach mrówek w przestrzeni kosmicznej. Formikarium jest pojemnikiem wypełnionym specjalnym żelem. Zastosowanie żelu związane było z zapewnieniem badanym robotnicom pokarmu w warunkach nieważkości oraz ze względu na bezpieczny transport podczas startu.

Żel zapewniał przetrwanie mrówkom w kosmosie, jednak do obserwacji mrowiska jest to bardzo niewłaściwe wypełnienie formikarium. Główne powody dla których nie należy stosować "ANTQUARIUM z NASA" to:

  • Niewłaściwe warunki do wychowania potomstwa.
  • Żel zatyka przetchlinki i przyspiesza śmierć robotnic.
  • Zbyt wysoka wilgotność w korytarzach.
  • Żel lepi się do mrówek i zmusza je do ciągłego czyszczenia się.
  • Po pewnym czasie wykonany z tworzywa sztucznego pojemnik się rysuje.

ANTQUARIUM nie nadaje się do hodowli mrówek!!!!!

Przeczytaj: opowiadanie - apel hodowcy mrówek o nie używanie takich konstrukcji.


Jeśli chcesz skorzystać ze sprzedawanego na Allegro ANTQARIUM po usunięciu żelu, to również nie kupuj tego badziewia - po co masz finansować kogoś, kto nie liczy się z tym czy jest to dobre dla mrówek.

MiniPlant z mrówkami

Nie polecamy. Fachowcy od kwiatów nie polecają stosowania hydrożelu a co dopiero hodowcy mrówek! Hydrogel czyli hydrożel śmierdzi po paru tygodniach jak stara galareta! Myją się i czyszczą żeby w tym przeżyć i niestety Mrówki żyją w tym o połowę krócej niż w normalnym gipsowym lub korkowym formikarium.

linki zewnętrzne