Formica sanquinea (Curtus)

Z Formicopedia
Wersja z dnia 12:47, 31 lip 2008 autorstwa Gn (dyskusja | edycje) (1 wersja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porozmawiaj z autorem na forum o mrówkach
Gatunek
Formica (Raptiformica) sanquinea
Synonim
Zbójnica krwista
Królowa
10mm, niezbyt masywnej budowy, z wyraźnym jednak poszerzeniem tułowia. Dwubarwna - głowa czerwonawa z widocznym przyciemnieniem, tułów czerwony, odwłok ciemnobrązowy do czarnego. Szybko się porusza, potrafi aktywnie polować. Gniazda zakłada poprzez wtargnięcie do gniazda gatunku z podrodzaju Serviformica (F. fusca, F. cinerea, F. lemani), gdzie najczęściej zabija prawowitą królową gospodarza.
Robotnice
6-9mm, dwubarwne. Małe robotnice z czarną głową i odwłokiem, zostają z czasem zastąpione wielkimi o czerwonych policzkach. Bardzo szybka i agresywna, w walce posługuje się głównie potężnymi szczękami, kwasu mrówkowego używa dopiero gdy uszkodzi powłokę wierzchnią przeciwnika.
Gniazdowanie
Pierwotnie w sposób narzucony, przez gatunek gospodarza, następnie w momencie przybywania robotnic własnego gatunku, schodzi pod ziemię, a ponad gniazdem buduje kopczyk z dostępnych resztek roślinnych, w którym tworzy komory inkubacyjne dla larw i poczwarek. Bardzo często wprowadza się do starych pieńków, pierwotnie eksploatowanych jako stacje pokarmowe przez mrówki z grupy Formica rufa.
Pokarm
Podstawą karmy jest spadź, jednak gatunek ten w swojej diecie ma bardzo duży udział owadów, na które aktywnie poluje.
Chów
W formicarium "R" oraz formicarium "patera". Kolonia wychowana w warunkach sztucznych nie wykazuje zbytniej wrażliwości na światło. A przyrost liczebności jest ograniczany jedynie ilością karmy białkowej. Swoje zbójnice karmię miodem i świerszczami. Temperaturę areny utrzymuję na poziomie 33stC przez 8h na dobę. Pomimo prostoty chowu, nie polecam gatunku początkującym - robotnice łatwo się podniecają i mogą dotkliwie pogryźć.
Opis
Gatunek jasnych leśnych przestrzeni, szeroko rozsiedlony w Polsce. Tworzy kolonie poliginiczne a zarazem może łączyć się w polikaiczne unie. Agresywny tak wobec innych mrówek, jak i kręgowców zakłócających jego spokój z człowiekiem włącznie. Fakultatywny pasożyt podrodzaju Serviformica, potrafi jednak żyć całkowicie samodzielnie. Rójka przypada na czerwiec i lipiec. Młode królowe są czasami przyjmowane w istniejących mrowiskach własnego gatunku, bądź pasożytują na mniejszych Formica (Serviformica)sp.