Mrówkolew

Z Formicopedia
Wersja z dnia 16:08, 3 lis 2013 autorstwa GEB (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mrowkolew larwa MAck.jpg

Mrówkolew (ang. Ant Lion , łac. Myrmeleon formicarius ) to owad przypominający ważkę. Nie wyróżnia on się niczym nadzwyczajnym. Jednak jego larwa jest bardzo interesująca. Ma ona dziwny owalny kształt i słabe odnóża, przez co jest raczej nieporadna. Na ziemi jest bezbronna. Dopiero pod nią może perfekcyjnie spełniać swoją rolę.


Mrówkolew poluje na mrówki. Wyszukuje suche miejsca – najczęściej pod mchem, na jakiejś skarpie i tam poruszając swoim odwłokiem się zakopuje. Automatycznie dzięki swojej specyficznej budowie podczas tego procesu wytwarza się stromy dołek. Później owad wykańcza całą konstrukcję wyrzucając piasek za pomocą żuwaczek. Ta konstrukcja to doskonała pułapka. Tak się składa, że dołki są umieszczane niedaleko od skupisk mrówki rudnicy (Formica rufa i Formica polyctena) dzięki czemu mrówkolwy mają stały dopływ pokarmu. Nie muszą one nawet się fatygować. Siedzą sobie w dołku, a mrówki same wchodzą do niego. Kiedy już wejdą wyjść nie mogą. Ześlizgują się wraz z suchym piaskiem. Oczywiście wytrwała mrówka może osypać dość sporo takiego piasku zanim znajdzie się na samym dole, gdzie czyhają na nią pokaźne żuwaczki mrówkolwa. Ten i na to ma sposób. Wykorzystuje wspomniane pokaźne żuwaczki do odgarniania piasku. Gwałtownie je wysuwa i rozszerza dzięki czemu w bardzo widowiskowy sposób piasek wylatuje w powietrze, który wywołuje niewielkie lawinki często spychające mrówkę do środka. Kiedy mrówka wreszcie zsuwa się do samego serca dołka, mrówkolew wysuwa żuwaczki i wciąga ją pod warstwę suchego piasku. Tam mrówka nie dość, że zostaje rozpuszczana kwasem, to jeszcze się dusi...


Mrówkolew to bardzo ciekawe stworzenie. Być może zostanie on obiektem Twoich obserwacji na następnym spacerze? A może chcesz go hodować w domu? Nic prostszego – pod warunkiem, że masz dużą kolonię mrówek w formikarium z dużą areną. Należy również zapewnić na wybiegu ok. 3-4 centymetrową warstwę suchego piasku żeby mrówkolew mógł dobrze się zakopać. Ostatnie co musisz zrobić, to przygotować się psychicznie na to, że co kilka dni ubędzie ci jedna mrówka – jednak podczas intensywnego czerwienia przyrost się zredukuje. Nic tylko życzyć udanej hodowli!

Nie wiesz gdzie można spotkać mrówkolwa? Przeczytaj artykuł: Siedem Źródeł pod Olesnem - królestwo mrówkolwa