Solenopsis invicta

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mrówka ogniowa
Solenopsis invicta - www.myrmecos.net.jpg
Zdjęcie umieszczone za zgodą autora: autorem zdjęcia jest Alex Wild, www.myrmecos.net.
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Solenopsidini
Nazwa systematyczna
Solenopsis invicta
(Buren, 1972)

Mrówka ogniowa (Solenopsis invicta) należy do mrówek inwazyjnych. Użądlenie tej mrówki jest bolesne jak poparzenie stąd jej nazwa. Mrówka ta jest niechcianym gościem w wielu miejscach na świecie. Tam gdzie się pojawia powoduje zmiany w populacjach (np. jaszczurek żywiących się mrówkami które przez mrówkę ogniową zostają wyparte) zmniejszając bioróżnorodność poprzez konkurowanie w zdobywaniu pożywienia oraz zabijanie. Mogą atakować i zabijać żaby, jaszczurki i małe ssaki. W kolonii występuje jedna królowa. W Ameryce północnej na teren Stanów Zjednoczonych i Meksyku wyewoluowała w poliginiczną i polikaiczną populację, co spowodowało dominację tego gatunku na wielu terenach i likwidację wszelkiej konkurencji. Gatunek mocno jadowity i żarłoczny - znane są przypadki zgonów ludzi w trakcie snu, pożądlonych przez robotnice tego plemienia (oczywiście mówimy o pojedynczych przypadkach).

Opis gatunku

Królowa

Wielkość 5-6 mm (zobacz).
Kolor ciała ciemno brązowy.
Królowa żyje do 7 lat.

Samiec

Wielkość 5-6 mm.
Kolor ciała czarny.

Robotnice

Wielkość około 2-6 mm.
Kolor ciała jasnobrązowy, błyszczący. Odwłok ciemniejszy od reszty ciała. Ciało pokryte jasnymi włoskami. Stylik dwuczłonowy. Czułki 10 segmentowe pokryte włoskami. Posiada żądło.
Okres życia robotnicy wynosi 60 do 90 dni. W lecie czas ten skraca się do 35 dni.

Loty godowe

Nowe kolonie mogą powstawać przez podział kolonii jak również w drodze tradycyjnej rójki. Rójka następuje w 24 godziny po ciepłym deszczowym dniu gdy temperatura jest powyżej 24stC.

Gniazdo

Wielkość ziemnego kopca budowanego w otwartym, nasłonecznionym terenie dochodzi do 40cm. Zaobserwowano, że wielkość otworów wyjściowych w kopcu zależy od temperatury otoczenia - wskazuje to na umiejętność termoregulacji gniazda [1].

Występowanie

Solenopsis invicta jest mrówką suchego i gorącego środowiska. Występuje w Południowej Ameryce. Przez człowieka została wprowadzona do Australii, Północnej Ameryki i Meksyku. Pojawiła się również na kilku wyspach Karaibów. Ocenia się, że istnieje ryzyko zwiększenia obszar występowania na Karaiby i Środkową Amerykę.

Historia inwazji USA

Mrówki Solenopsis invicta zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych w 1918 lub 1919 do Alabamy. Aż do roku 1926 nie zostały zidentyfikowane jako mrówki przybyłe statkiem prawdopodobnie z Argentyny lub Brazylii. Jedną z prawdopodobnych przyczyną pojawienia się mrówek może być wymiana balastu w statkach. Usuwając go ze statku usunięto również mrówki dla których klimat Alabamy okazał się sprzyjający. Mrówki mogły być również sprowadzone wraz z towarami. Mrówki stopniowo rozszerzał zakres swojego występowania. Pod koniec 1939 roku mrówki były już w 9 miejscowościach Alabamy oraz w trzech stanu Mississipi. a ich zasięg występowania rozszerzał się na zachód i północ. Pod koniec lat pięćdziesiątych około połowa miejscowości została zaatakowana przez te mrówki.

Wyróżnia się dwa gatunki określane skrótem BIFA oraz RIFA:

Z tych dwóch powstały hybrydy, które stały się jeszcze gorsze od każdej z nich.

Mrówki ogniowe skolonizowały 13 stanów USA oraz Chiny i Australię.

Ciekawostki

  • Królowa Solenopsis invicta składa do 2 tysięcy jajek dziennie.
  • Kolonia mrówek Solenopsis invicta może liczyć 400 tysięcy robotnic.
  • Podczas badań w laboratoryjnym mrowisku nad tym gatunkiem okazało się, że typowa robotnica zasypia 250 razy dziennie, przy czym czas snu wynosi nieco ponad minutę. W sumie - około 2 godzin i 48 minut na dobę. [2]

Linki zewnętrzne

Image89.jpg

Zobacz też