O co im chodzi?

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

niger12
Posty: 54
Rejestracja: ndz 24 lip, 2016

pn 13 lut, 2017

Witam! Z moich spostrzeżeń wynika że ostatnio jestem chyba jedyną osobą piszącą na forum :mrgreen: . Ale do rzeczy. Obserwowałem dwie kolonie L.niger które są już w formikariach z areną. Na arenie znajduje się suchy piasek. Pomyślałem że spuszczę na ten piasek kroplę wody by zobaczyć co zrobią. I nic nie było. Ale po czasie zobaczyłem że zebrały się w tym miejscu i wyraźnie widać było jakby chciały tam kopać jakaś komorę. O co im chodzi? Bo nie wiem. Może nie pasuje im coś w gnieździe? :?:

A tak żeby nie robić tu nie wiadomo ile tematów od razu zadam nowe pytanie. Otusz w jednej z koloni L.niger zobaczyłem jak robotnice niosą suche ziarenka piasku do gniazda. Co świadczy o zbyt dużej wilgotności. Mam w pokoju ciepło więc niedługo problem powinien minąć. Ale mam w głowie pytanie. Czy taka chwilowo duża wilgotność nie wpłynie negatywnie na mrówki? :think: :pytanie:
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 17 lut, 2017

niger12 pisze:Witam! Z moich spostrzeżeń wynika że ostatnio jestem chyba jedyną osobą piszącą na forum :mrgreen:
Cześć, @niger12 staram się odpisywać niestety mam strasznie napięty grafik i nie będę oszukiwał - forum zaczyna dogorywać - mam nadzieję że uda mi się w marcu zaktualizować cześć forum oraz zsynchronizować działanie strony, razem z chatem, i portalem.

niger12 pisze:Obserwowałem dwie kolonie L.niger które są już w formikariach z areną. Na arenie znajduje się suchy piasek. Pomyślałem że spuszczę na ten piasek kroplę wody by zobaczyć co zrobią. I nic nie było. Ale po czasie zobaczyłem że zebrały się w tym miejscu i wyraźnie widać było jakby chciały tam kopać jakaś komorę. O co im chodzi? Bo nie wiem. Może nie pasuje im coś w gnieździe? :?:
U mnie Camponotusy i nigerki jak mają piasek to regulują wilgoć nim - najpierw zasypują a później wilgotniejszy piasek wynoszą poza gniazdo.
niger12 pisze: Otusz Otóż w jednej z koloni L.niger zobaczyłem jak robotnice niosą suche ziarenka piasku do gniazda. Co świadczy o zbyt dużej wilgotności. Mam w pokoju ciepło więc niedługo problem powinien minąć. Ale mam w głowie pytanie. Czy taka chwilowo duża wilgotność nie wpłynie negatywnie na mrówki? :think: :pytanie:
Ja zawsze wychodzę z założenia, że w naturze miały by dużo gorzej - mam odmierzoną ilość wody tj. 4ml w róg formi i nie ma problemu z wilgotnością
niger12
Posty: 54
Rejestracja: ndz 24 lip, 2016

ndz 19 lut, 2017

Dzięki za odpowiedź. Pierwsze przeprowadzki, dlatego chcę by mrówki miały się jak najlepiej w nowych domach.
ODPOWIEDZ