Formikarium ferrero

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
pudełko ferrero rocher
pudełko ferrero prestige

Formikarium ferrero jest to formikarium z zastosowaniem doskonale przezroczystych i niestety dość drogich pudełek po przepysznych cukierkach Ferrero Rocher. W sklepach można spotkać pudełka na 16 sztuk czekoladek (pralinek) lub większe płaskie na 24 pralinki. Najtańsze pudełka na 16 pralinek, na początku 2007 roku, można było kupić za około 12zł. Teraz cena jest niestety o połowę wyższa. Cena pudełek w kształcie piramidy czy gwiazdki jest niestety na tyle wysoka, że korzystniej, z pomocą szklarza, zafundować sobie formikarium ze szkła.

Wszystkie pudełka ferrero posiadają dobrze dopasowane przykrywki. Przez szczelinę zamknięcia nie przedostanie się mrówka wielkości Tetramorium caespitum conajwyżej dostanie się do szczeliny jeśli brzeg pokrywki będzie uszkodzony. Kupując pudełko zwróć uwagę na to czy nie ma uszkodzeń, które umożliwią twoim mrówkom ucieczkę. Zwracam tu uwagę na murawkę bo przez ponad rok w takim pudełku je hodowałem. Te małe mrówki z początku nawet nie wchodziły na ścianki co mnie mocno zdziwiło. Do karmienia mogłem podnosić pokrywkę i nie było kłopotu z ucieczkami. Jedyną trudność sprawiało zachowanie właściwej wilgotności z braku dobrej wentylacji.

Chcąc hodować w pudełku mrówki trzeba w przykrywce zrobić otwór wentylacyjny i zabezpieczyć go jakąś drobną siateczką (może to być cienka tkanina zamocowana na plastkowej ramce i pełniąca rolę przykrywki otworu).

konstrukcja wielopoziomowa z użyciem gipsu

formikarium z pudełka ferrero

Wnętrze zostało zbudowane z dwóch połówek pokrywki opakowania po płytce CD. Połówki zostały ze sobą sklejone tak aby tworzyły komorę z dwoma wejściami dostosowanymi do wielkości królowej. Wewnątrz komory jest przegroda z dwustronnego lusterka ze starego skanera. Komora ta została utwierdzona za pomocą gipsu z lewej i prawej strony w taki sposób aby pod nią była dodatkowa przestrzeń dla mrówek. W formikarium są "trzy poziomy". Po wyschnięciu gipsu cała dolna przestrzeń została zasypana piaskiem i mocno zwilżona (wilgoć wchłoną gips). Na arenie wstawiona została otwarta probówka z mrówkami. Mrówki natychmiast zaczęły kopać w piasku i wynosić go na wyższe poziomy. Na drugi dzień mrówki opuściły probówkę. Aby zapewnić im bezpieczeństwo związane z wilgocią na arenie została wstawiona nowa próbówka z wodą i przegrodą z korka tak jak w pierwszym kroku. Jeśli mrówki przeniosą się tam z larwami lub kokonami będzie to sygnał alarmowy, że jest problem z wilgocią (warto umieć odczytywać potrzeby mrówek z ich zachowania).

Obsługa formikarium:

  • Wietrzenie przez otwór zrobiony w pokrywce i zabezpieczony drobną siatką. W przypadku zbyt szybkiego ubytku wilgoci można otwór nieco przysłonić.
  • Karminie metodą talerzyków podawanych przez otwór wentylacyjny bez podnoszenia całej przykrywki formikarium. Mrówki wsypują piasek do jedzenia i stopniowo ubywa go w formikarium.
  • Nawilżanie przez podawanie podczas karmienia kilku kropli wody na gips. Gips z prawej strony formikarium jest suchy. Nawilżny jest tylko gips z lewej (wymodelowana jest w nim niecka do nawilżania).
  • Można delikatnie podgrzewać formikarium (powietrzem z laptopa lub zbliżając jakieś urządzenie do ścianki formikarium - ja stosuję zasilacz laptopa).

Wady formikarium:

  • Małe dla formic, nieco korzystniejsze dla wścieklic.
  • Wystarcza na około rok.
  • Nie do końca widoczność jest taka dobra. Krawędzie zniekształcają widok. Spójrz na zdjęcie i zobacz mrówkę znajdującą się na probówce - wydaje się ze są tam dwie mrówki.
  • Czy otwór da się zabezpieczyć talkoholem lub fluonem? Gdy mrówek jest kilkadziesiąt często mrówki są tuż przy otworze i uciekają podczas karmienia. Trzeba czekać na odpowiednią chwilę aby podać talerzyk i nawilżyć. Do robienia porządków przydaje się wyspa z dwóch podstawek.

linki zewnętrzne

Zobacz zdjęcia pokazujące karmienie mrówek w tym formikarium: Formikarium ferrero cz.2