Lasius brunneus (Curtus)

Z Formicopedia

Porozmawiaj z autorem na forum o mrówkach
Gatunek
Lasius brunneus
Synonim
Hurtnica wstydliwa
Królowa
7-8mm w zależności od wypełnienia masywnego odwłoku. Zasadniczym kolorem jest szary brąz z lekko czerwonawymi bokami ciała.
Robotnice
Brązowawa główka z wyraźnie ciemniejszym odcieniem, niż jasnobrązowy tułów i ciemny, prawie czarny odwłok. Wielkość w zależności od liczebności kolonii 3-4mm.
Gniazdowanie
Gatunek fakultatywnie dendrofilny, najczęściej spotykam kolonie zamieszkujące korzenie i pnie drzew, wszelkie szczeliny w korze, dziuple, próchniejące kłody. Mocno wilgociolubny, kolonie okupują zasiedlone drzewo, atakując każdego intruza. Potrafią tworzyć parakartonowe konstrukcje, nie tak jednak doskonałe jak wytwory L. fuliginosus.
Pokarm
Spadź. Wyjątkowo rzadko spotykałem się z robotnicami polującymi na drobne bezkręgowce.
Chów
Jak narazie utrzymuję kolonie w korkowym formicarium "R", jednak podejrzewam, iż model "I" również mógłby sprawdzić się znakomicie. Karmię miodem zmieszanym z żółtkiem jaja, cukrem i witaminami. Sporadycznie podaję maleńkie mączniki i świerszcze. Mrówki jak wskazuje ich nazwa, skryte i unikające otwartej przestrzeni - podążają wąskimi ścieżkami zapachowymi, słabo penetrując arenę. Gatunek łatwy w chowie, jednak wymaga dobrze zabezpieczonego formicarium - to mistrz ucieczek ;)
Opis
Rójka przypada na czerwiec. Kolonie zakładane są w sposób klasztorny - nie wykluczona pleometrozja a nawet poliginiczność gatunku. Młode matki po rójce starają się dostać na drzewo i tam w miejscu wilgotnym na martwym konarze, bądź bliźnie po obłamanej gałęzi zakładają gniazdo, często w towarzystwie skorków z którymi pierwotnie nie mają konfliktów. Rzadko się zdąża aby pierwsze robotnice udało im się wychować już w pierwszym roku. Stykam się często ze starymi drzewami, doszczętnie stoczonymi przez ten gatunek od środka, co przyczynia się niejednokrotnie do upadku takiego starodrzewia czy obłamania "zainfekowanego" konaru.

zobacz galerię zdjęć

inne
Drukuj lub eksportuj