Miodek kremowany

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miod kremowany.jpg

Jeśli nie chcesz podawać mrówkom owadów (pokarm białkowy) musisz przygotować mieszankę miodu z jajkiem. Karmiąc owadami należy podawać również miód jako doskonały pokarm energetyczny.

Z miodem zdarzają się niekiedy kłopoty. Może być zbyt mocno skrystalizowany lub rozwodniony. Podany w zbyt wilgotnym środowisku (np do probówki) szybko wchłaniania wilgoci z otoczenia i ulega rozwodnieniu. Mrówki pierwszego pokolenia mogą łatwo się utopić w nim utopić. Czy jest na to rada? Pokarm należy podawać na arenie w suchym środowisku i jeśli to możliwe zastosować miód dostosowany do potrzeb mrówek. Jak dostosować miód przeczytaj poniżej.

Kremowanie miodu

Świeży miód jest gęsty i przezroczysty. Po pewnym czasie ulega naturalnej krystalizacji. Właściwa temperatura krystalizacji to 16-18ºC. W wyższych temperaturach proces krtstalizacji zachodzi wolniej a kryształki osiągają większe rozmiary. Podgrzanie miodu do temperatury 40ºC, i utrzymywanie jej przez kilka dób, powoduje przejście miodu ze stanu skrystalizowanego (krupiec) do płynnego (patoka). Pszczelarze stosują do tego specjalne urządzenia do podgrzewania za pośrednictwem wody "kąpiel wodna" (grzałka ogrzewa wodę a woda naczynie z miodem). Niektóre z tych urządzeń posiadają specjalne mechaniczne mieszadła i pozwalają na przeprowadzenie procesu rekrystalizacji, po którym miód uzyska konsystencję idealną "do smarowania", podobną do kremów czekoladowych dla dzieci. Proces ten polega na cyklicznym napowietrzaniu i intensywnym mieszaniu miodu przez kilka dób, aż do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji. Napowietrzanie następuje podczas mieszania. Mieszanie przeprowadza się kilkukrotnie w ciągu doby przez okres około 10-15 minut. Pszczelarze mają swoje wypróbowane sposoby mieszania w celu uzyskania kremowego miodu. Można na przykład na początku dodawać miód skrystalizowany do patoki. "Kremowanie" ma na celu wytworzenie wielu drobnych zarodków krystalizacji i niedopuszczenie do rozrostu już istniejąchch kryształków miodu. Nie jest to jedynie mechaniczne "ucieranie kryształów". Miód ten przechowywany w stałej temperaturze zachowuje tą konsystencję przez wiele miesięcy. Wachania temperatur przyspieszają rozwastwienie i rozrost kryształów a tym samym utratę początkowych właściwości miodu kremowego.

Miód kremowany najlepszy dla mrówek

Miód kremowany doskonale nadaje się do podawania mrówkom. Łatwo jest go podawać w małych porcjach, mrówki nie topią się w nim tak jak w miodzie płynnym. Na czym polega tajemnica tego miodu? Jest gęsty a zarazem płynny. Można to doskonale zaobserwować podczas smarowania tym miodem kromi chleba (miód kremowy jest pyszny!). Zaraz po smarowaniu powierzchnia jest chropowata od kryształków ale po paru sekundach robi się gładka i błyszcząca. Miód nie jest ciągliwy jak ten płynny. Podczas rozciągania gęstnieje i to ułatwia podawanie miodu na talerzyki. Łatwo jest podawać małe porcje.

Gdzie zdobyć taki miód? Pytaj pszczelarzy, szukaj w sklepach ze zdrową żywnością, odwiedzaj agroturystyczne kiermasze. Zajrzyj też na allegro i wpisz hasła: miód kremowany lub miodoczekolada.


Czy można samodzielnie kremować miód?

Można [1] [2]. Nie jest jednak to takie łatwe. Najlepiej kupić gotową porcję miodu. :-)

Zobacz również

linki zewnętrzne