Temnothorax minutissimus

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Temnothorax minutissimus
Temnothorax minutissimus (Christine Johnson).jpg
Królowa Temnothorax curvispinosus otoczona przez królowe Temnothorax minutissimus - foto: Christine Johnson
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Formicoxenini
Nazwa systematyczna
Temnothorax minutissimus
(Smith, 1942)


Mrówka ta jest niezwykle trudna do znalezienia ze względu na wielkość - jedynie 3mm, małą liczebność w kolonii i wykorzystywanie jako gniazda takich miejsc jak orzechy, żołędzie oraz fakt, że jest zależna od innego gatunku - gospodarza.

Pasożytnictwo społeczne i inkwilinizm to złożone form zależności między różnymi gatunkami mrówek. Temnothorax minutissimus jest gatunkiem mrówek, który żyje w dość trudnej do wyobrażenia sobie zależności. Otóż jest inkwilinem całkowicie zależnym od swojego gospodarza Temnothorax curvispinosus. Może wydawać się, że to nic nadzwyczajnego jeśli znamy mrówki takie jak Zbójnica krwista stosująca niewolnictwo czy też te które stosują czasowe pasożytnictwo. Jednak z punktu widzenia ewolucji i dojścia do takiej formy zależności z jaką mamy do czynienia w przypadku mrówki Temnothorax minutissimus trudno wyobrazić sobie, co przyczyniło się do powstania takiej zależności i jak to możliwe, że ta zależność jestr trwała.

Badania nad tą niezwykłą z punktu widzenia ewolucji socjalnej mrówką podjęły między innymi dwie badaczki amerykańskie Christine A. Johnson i Joan M. Herbers.

Gdy po raz pierwszy Joan Herbers [1] znalazła w znalezionym w parku żołędziu mrówka ta znana była jedynie z innych 4 miejsc występowania w Stanach zjednoczonych. Pierwszym jej odkrywcą był Smith, który znalazł ją w stanie Waszyngton i opisał ją w 1942 roku. Kolejne miejsca to: Zachodnia Wirginia, Indiana i Long Island. Wszystkie te kolonie nie miały więcej niż 100 robotnic. Odnalazłszy te mrówki Joan Herbers postawiła sobie pytanie mniej więcej następującej treści: "Co takiego sprawiło, że mrówka prowadzi właśnie taki tryb życia?". Od tego momentu zaczęły się badania nad Temnothorax minutissimus. Efektem tych badań jest rosnąca liczba publikacji na temat zależności między tą unikatową mrówką a innymi mrówkami u których zamieszkuje.

Jak się zachowuje ta mrówka w gnieździe gospodarza? Najprościej opisując jest tam traktowana na prawach gościa o nieokreślonym terminie końca tej niecodziennej wizyty. Królowe Temnothorax minutissimus towarzyszą królowej do której się wprowadził i nie odstępują jej na krok. Zobaczyć to można na zdjęciu po prawej stronie. Co ciekawe to mrówki te potrafią jednak zmieniać gospodarza i przenosić się z gniazda do gniazda. Jak to się dzieje pewności jeszcze nie ma - z braku obserwacji.

Temnothorax minutissimus jest prawdopodobnie jedyną mrówką dla której w procesie ewolucji utraciły znaczenie robotnice własnego gatunku. (Początkowo przypuszczano, że wcale robotnic nie posiada!).

Kolejną ciekawostką jest to, że mrówki te dostają się do gniazda gospodarza bez żadnych nieprzyjemności takich jak walka, porywanie poczwarek, larw. Ot, przychodzą i zostają wiernymi przez jakiś czas towarzyszkami królowej.

Badacze tych mrówek przyjmują, że forma zależności jest wyższą ponad typowe stosowanie niewolnictwa.

gn, 2007-06

Zobacz również


Linki zewnętrzne